Jak napisać artykuł publicystyczny po angielsku - budowa, schemat, słownictwo

Co to jest artykuł publicystyczny - definicja

Artykuł publicystyczny to rodzaj wypowiedzi, w której opisujemy dane zagadnienie w taki sposób, by opis ten był czytelny dla każdego zainteresowanego, a nie wyłącznie sosób posiadających specjalistyczną wiedzę.

Cechy i zastosowanie

Ten rodzaj artykułu pisany jest językiem zbliżowanym do potocznego, nie jest naszpikowany ogromem fachowych pojęć i terminów, ponieważ zaburzyłoby to odbiór tekstu. Artykuł publicystyczny powinien wyczerpywać podejmowany temat, tak więc powinien być dobrze napisany pod względem merytorycznym, ale też należy nim zainteresować odbiorcę. Ważny więc może okazać się tutaj efekt pierwszego wrażenia, a więc efektywne rozpoczęcie artykułu.

Budowa i schemat

1. Jak już wcześniej wspomniano, dobrze jest, jeśli artykuł publicystyczny ma ciekawy wstęp. Tak jak w przypadku innych rodzajów wypowiedzi, we wstępie można  zastosować pytanie retoryczne, cytat, czy grę słowną. Co więcej, we wstępie należy zatysować temat naszego artykułu

2. W kolejnej części, rozwinięciu, opisujemy omawiane zagadnienie. Możemy zamieścić tu przykłady, statystyki, czy cytaty.

3. W zakończeniu odsumowujemy naszą wypowiedź, a więc przypominamy krótko o czym wcześniej pisaliśmy, zachęcamy czytelnika do zgłębienia teamtu lub dzielimy się własnym przemyśleniem na temat opisanego zjawiska.

Przydatne zwroty i słownictwo

Let's suppose that .. - Przypuścmy, że ...

It is believed that ... - Wierzy się, że ...

It is known that ... - Wiadomo, że ...

It is thought that ... - Sądzi się, że ...

It is estimated that ... - Szacuje się, że ...

According to ... - Zgodnie z ...

It seems to be ... - Wydaje się być ...

an issue - kwestia, sprawa

a matter - kwestia, sprawa

a factor - czynnik

It influences ... - To wpływa na ...

Polecamy również:

  • Przykład artykułu po angielsku matura rozszerzona 2018

    Bieganie stało się bardzo popularne wśród osób dbających o swoją kondycję. Napisz artykuł, w którym omówisz przyczyny popularności tej formy aktywności fizycznej i zrelacjonujesz ciekawą imprezę dla biegaczy, w której brałeś(-aś) udział. Let’s think of one sport with only... Więcej »

  • Przykładowy artykułu po angielsku matura rozszerzona 2019

    Przykład artykułu po angielsku matura rozszerzona 2019 Zwiedziłeś(-aś) wystawę fotograficzną, która dotyczyła problemu zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem. Napisz artykuł na temat tej wystawy. W swoim artykule opisz zdjęcie z wystawy, które wywarło na Tobie największe wrażenie, i wyraź... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
zajefajne
• 2024-06-12 14:00:02
q
• 2024-06-10 20:15:55
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43