Proces szesnastu - historia

Jednym z pierwszych celów,  jakie nowe władze komunistyczne musiały sobie postawić przy przejmowaniu władzy w Polsce, była eliminacja wszystkich środowisk opozycyjnych, które mogłyby realnie zagrozić działaniom komunistów wysłanych z Moskwy. Największym i najsilniejszym konkurentem w roku 1944 i 1945 były struktury Polskiego Państwa Podziemnego, z Armią Krajową jako naczelną siłą. Aby ją unieszkodliwić, należało najpierw sparaliżować jej system dowodzenia.

27 marca 1945 roku doszło do podstępnego aresztowania dowódców polskiego Podziemia, zaproszonych na rozmowy z władzami radzieckimi pod pozorem ustalenia warunków współpracy i działania AK w powojennej Polsce. Wśród aresztowanych 16 ludzi znaleźli się  m.in. Leopold Okulicki, Kazimierz Pużak, Antoni Pajdak i Józef Stemler-Dąbski. Przywódcy Podziemia zostali następnie przetransportowani do Moskwy, gdzie czekano na odpowiedni moment do rozpoczęcia procesu pokazowego. Ostatecznie zaczął się on 18 czerwca 1945  roku. Proces był od początku do końca sfingowany, a orzeczenie winy - od początku pewne. Aresztowanych oskarżano o współpracę z Niemcami, walkę przeciw własnemu narodowi i szkodzenie nowym władzom.

Ostatecznie skazańcy zostali skazani na różne kary więzienia, najważniejsze postacie Podziemia dostały od 8 do 10  lat łagrów,  pozostałe 1,5 roku, kilku oskarżonych uniewinniono. Najważniejsze osoby skazane w procesie nie dożyły jednak końca wyroku, oficjalnie umierając "z przyczyn naturalnych", prawdopodobnie zaś zostały zamordowane. Proces Szesnastu stał się na długo symbolem sowieckich represji wobec Polski. Z drugiej strony doprowadził on także do paraliżu siatki AK i zmniejszenia roli, jaką mogłaby ona dokonać w walce z komunistami.

Polecamy również:

 • Referendum ludowe (1946) - znaczenie, historia

  Mimo faktycznego przejęcia władzy w powojennej Polsce przez podległych Moskwie polskich komunistów Józef Stalin i jego poplecznicy musieli, przynajmniej na początku, trzymać się ustaleń zawartych na konferencjach Wielkiej Trójki w Poczdamie i Jałcie. Te zaś zakładały, że Polska będzie krajem... Więcej »

 • Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej - historia, program, cele

  Pomiędzy rokiem 1944 a 1945 komuniści polscy, będący pod stałą kontrolą Józefa Stalina, przejęli praktycznie całą władzę w świeżo wyzwolonej Polsce. Mogli zatem przystąpić do kolejnej fazy planu dyktatora ZSRR, jakim było stworzenie z Polski państwa wasalnego. Mimo budowy socjalizmu jednak, Stalin był... Więcej »

 • Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) - powstanie, cele, członkowie, historia

  PZPR, czyli Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, była przez prawie cały okres istnienia PRL-u jedyną legalnie działającą partią i w praktyce główna siłą zarządzającą krajem. Całkowicie kontrolowana przez ZSRR, stanowiła niejako kluczowy element kontroli nad Polską, jaką roztoczył w okresie powojennym blok... Więcej »

 • Bolesław Bierut - biografia, rządy

  Bolesław Bierut urodził się w niezbyt zamożnej, chłopskiej rodzinie 18.04.1892 roku w  Rurach Brygidkowskich. Od roku 1900 uczył się w bliskiej jego miejscu zamieszkania szkole parafialnej, z której został jednak usunięty przed zakończeniem nauki z powodu udziału w antyrosyjskich zamieszkach. Dalsze... Więcej »

 • Gospodarka PRL - gospodarka centralnie planowana - definicja, cechy, wady i zalety

  Po drugiej wojnie światowej Polska znalazła się w sferze wpływów Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, który dążył programowo do realizacji idei komunizmu, poprzedzonej okresem socjalistycznym. Realizacje wymienionych ideologii musiały skutkować realnymi zmianami w gospodarce krajów... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
xd
• 2024-04-16 17:58:56
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24