Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Linia Curzona - definicja, przebieg, historia

Ostatnio komentowane
kjhukuk
lol • 2019-03-25 16:44:00
super pomoc
kasia • 2019-03-25 16:34:51
dzięki pomogło
jestem_z_YT • 2019-03-24 17:45:11
Zostawcie Norberta w spokoju
Ale nie miło • 2019-03-24 22:01:34
xddd
xddddd • 2019-03-24 14:14:14
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jednym z wielu problemów, jakie pojawiły się między przedstawicielami zachodnich mocarstw a świeżo odrodzonym państwem polskim, była kwestia przebiegu wschodnich granic naszego państwa. Były one znacznie trudniejsze do jednoznacznego wytyczenia, zarówno ze względu na panujący na terytorium byłego Imperium Rosyjskiego chaos, jak i również z powodu niejasnej sytuacji narodowościowej na wschodnich terenach. Oprócz tego przedstawiciele Ententy aż do roku 1919 wierzyli w możliwość zwycięstwa białych w wojnie domowej i odrodzenia się republikańskiej Rosji,  która stanie się poważniejszym partnerem politycznym niż Polska. Nadzieje te jednak spełzły na niczym. Wobec tego przedstawiciele rządów Ententy i rządu polskiego rozpoczęli żmudny proces ustalania satysfakcjonującej granicy państwa polskiego na wschodzie.

Rozmowy toczyły się wieloetapowo i były wyjątkowo skomplikowane przez sztywne stanowiska zarówno delegacji polskiej, jak i ambasadorów mocarstw. Pomiędzy rokiem 1919 a 1920 powstało co najmniej kilka koncepcji nowej granicy polskiej, najważniejszą jednak z polskiego punktu widzenia była linia zaproponowana przez angielskiego przedstawiciela dyplomacji, lorda George'a Curzona. Projekt

Polecamy również:

  • Wojna polsko-bolszewicka - przebieg

    Ustalenie dokładnej daty wybuchu wojny pomiędzy Polską i siłami bolszewickimi jest dziś zadaniem bardzo trudnym, jako że do walk pojedynczych oddziałów bolszewickich i polskich dochodziło w zasadzie od pierwszych dni istnienia odrodzonego państwa polskiego. Generalnie jednak przyjmuje się, że wojna na pełną... Więcej »

  • Wojna polsko-bolszewicka - skutki. Traktat ryski - postanowienia, skutki, granice Polski

    Pod koniec roku 1920, w wyniku udanej kontrofensywy polskiej, wojska Rzeczpospolitej ponownie znalazły się w okolicach Mińska, niwecząc tym samym nadzieje bolszewickie na opanowanie Polski i przeniesienie rewolucji na inne kraje europejskie. Obie strony wojny były już wykończone działaniami wojennymi i koniecznymi... Więcej »

  • Stanisław Maczek - biografia, szlak bojowy, bitwy

    Stanisław Władysław Maczek urodził się 31.03.1892 w Szczercu pod Lwowem na terenie monarchii Austro – Węgier. Pochodził z rodziny o bałkańskich korzeniach, zajmującą średnią pozycję społeczną – ojciec pracował jako sędzia. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =