Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kultura hellenistyczna - pojęcie, cechy, znaczenie, rozwój, twórcy

Ostatnio komentowane
na czeke
Kosu • 2019-01-20 16:37:23
fajne
tuta • 2019-01-20 13:42:27
fajne
f0x • 2019-01-17 11:14:23
Tekst należy poprawić ze względu na to, że funkcje sądowe Izby Lordów zostały już ...
Bartek • 2019-01-16 19:11:55
chcesz w pape
SSASS • 2019-01-15 22:12:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Podbój imperium perskiego sprawił, że Grecy i Macedończycy stali się panami głównych ośrodków wschodniej cywilizacji. Helleni tym bardziej utwierdzili się w przeświadczeniu o absolutnej wyższości ich cywilizacji. Dlatego po zapanowaniu w Egipcie i na Bliskim Wschodzie, praktycznie nic stamtąd nie przejęli, a wręcz przeciwnie – starali się we wszystkim naśladować ojczyste wzory i nie splugawić ich miejscowymi wpływami. Podboje Aleksandra miały wpływ dla rozwoju kultury. Polegało to na ogromnym wzroście zasobów materialnych greckiej cywilizacji.

Najbardziej charakterstyczną cechą kultury hellenistycznej jest jej zdumiewająca – biorąc pod uwagę ogrom obszarów jakie objęła – jednolitość. Jednolitość kultury hellenistycznej była wynikiem powszechnego przyjęcia ateńskiego wzoru wykształcenia (fizycznego i moralnego obywatelskiego kształcenia w gimnazjonach oraz „wyższego” wykształcenia, stworzonego przez Isokratesa wykształcenia retorycznego) i wychowania. Wszyscy obywatele – od ujścia Rodanu, aż po północny Afganistan, spędzali czas w taki sam sposób, czytali tych samych autorów, dodatkowo miasta w których spędzali czas budowane lub odbudowywane były wg takiego samego schematu - o regularnej

Polecamy również:

 • Aleksander Wielki - biografia, dokonania

  Aleksander Wielki urodził się w 356 p.n.e.. Najstarszy prawowity syn króla Macedonii Filipa II. Filip II Macedoński zadbał o wykształcenie Aleksandra. Jednym z nauczycieli Aleksandra był Arystoteles – grecki filozof. Uczył go przede wszystkim polityki i literatury. W wieku 16 lat odparł ataki trackiego... Więcej »

 • Podbój Grecji przez Rzymian - przyczyny, przebieg, skutki

  Greckie polis leżące głównie na zachodzie znalazły się w obliczu nowego groźnego wroga – Rzymu. Zagrożony ekspansją rzymską greckie miasto – państwo Tarent zwróciło się o pomoc do króla Epiru Pyrrusa. Jednak wiecznie podzielone polis nie potrafiły dojść do porozumienia w kwestiach... Więcej »

 • Kultura i sztuka starożytna - charakterystyka

  Właściwą kulturę grecką poprzedzała kultura kreteńska i mykeńska (XIX – XII w. p. n. e.). W XV w. p.n.e. Achajowie najechali Kretę i zapoczątkowali surowy styl mykeński. W dziejach kultury greckiej wyróżnia się natomiast trzy podstawowe okresy. Więcej »

 • Starożytna Macedonia i wojny macedońskie - przyczyny, przebieg, skutki

  Starożytna Macedonia (Μακεδονικό βασίλειο), to antyczne królestwo na Półwyspie Bałkańskim. W starożytności zamieszkała przez Macedończyków, przez lud grecki z plemienia Dorów. Centrum... Więcej »

 • Wojna peloponeska - przyczyny konfliktu i wybuch wojny

  W latach 490 – 479 p.n.e., dwa największe polis greckie (miasta – państwa) walczyły wspólnie o niepodległość całej Grecji przeciwko imperium perskiemu. Ostateczne zwycięstwo greków zapoczątkowało nowy układ sił w Starożytnej Grecji. Od tego okresu Ateny wraz z Związkiem Morskim –... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 3 =