Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Atak Niemiec na ZSRR - skutki, znaczenie

Rok 1941 był przełomowym momentem II wojny światowej, ze względu na ciąg wydarzeń, które całkowicie zmieniły układ sił na świecie. Było to związane przede wszystkim z atakiem III Rzeszy na ZSRR i wlączeniem się tego kraju do wojny po stronie Aliantów. Historycy są zgodni co do tego, że był to punkt zwrotny dla koalicji antyhilterowskiej.

Atak na Związek Radziecki był dla Sowietów wielkim zaskoczeniem, jednakże z punktu widzenia ideologii nazistowskiej był nieodzownym elementem wojny. Idea zdobycia „przestrzeni życiowej” dla Niemców musiała być realizowana przez wojnę na Wschodzie. Pierwsze niemieckie sukcesy sugerowały, że marzenia Hitlera mogą się ziścić. ZSRR okazał się być kompletnie nieprzygotowany do wojny. Kolejne klęski Armii Czerwonej tylko utwierdzały Niemców w przekonaiu o łatwym zwycięstwie.

Jednakże na przełomie jesieni i zimy roku 1941 okazało się, że szanse na tak szybkie pokonanie Czerwonego Giganta są jednak nikłe. III Rzesza nie doceniała zasobów ludzkich i przemysłowych państwa Stalina, jak również, co równie ważne, warunków naturalnych frontu wschodniego. Zatrzymanie ofensywy niemieckiej na Moskwę było znakiem, że kampania na wschodzie potrwa dłużej, niż zakładano. Jednocześnie zaś Niemcy zaangażowały się w to, czego za wszelką cenę chciano uniknąć – wojny na dwa fronty i wojny na wyczerpanie.

Jednocześnie przyłączenie się ZSRR do wojny dało nową nadzieję Aliantom, którzy uznali Stalina za cennego sojusznika. W niepamięć poszły dawne urazy i plany wojny przeciwko komunizmowi. Paradoksalnie atak Stalina pchnął do sojuszu dwa bloki, które od lat wzajemnie się nienawidziły – komunizm i kapitalizm. Ich połączone siły były już w stanie pokonać potęgę III Rzeszy.

Zobacz również

 • Plan Barbarossa - pojęcie, założenia, historia

  Od samego początku istnienia III Rzeszy, tj. od roku 1933, najważniejszym, niejako „ideologicznym” wrogiem miał być ZSRR,  jako kolebka znienawidzonego komunizmu.

  Więcej
 • Blokada Leningradu - informacje, historia, skutki

  Leningrad, jak po rewolucji bolszewickiej nazwano Piotrogród, był jednym z głównych miast ZSRR, uważany za symboliczną „kolebkę” rewolucji. Stanowił on główny obok Moskwy ośrodek administracyjny, ważny port przeładunkowy  i ośrodek przemysłowy. Z tego też powodu, mimo że metropolia ta leżała dal...

  Więcej
 • Bitwa pod Moskwą - II wojna światowa, przyczyny i skutki

  Rozpoczęty 21 czerwca 1941 roku atak Niemiec na Związek Radziecki był całkowitym zaskoczeniem dla Józefa Stalina i jego dowódców. Pierwsze miesiące wojny to pasmo klęsk Armii Czerwonej, zmuszonej do wycofywania się w głąb terytorium radzieckiego. Do jesieni 1941 roku w rękach niemieckich znajdowały się republiki nad...

  Więcej
 • Bitwa pod Stalingradem - przyczyny, przebieg, znaczenie (skutki)

  Rok 1941 zakończył się ostatecznie niemieckim niepowodzeniem przy próbie zdobycia Moskwy. Wpływ wielu czynników, wśród których należy podkreślić ostrą rosyjską zimę, przerzut nowych sił radzieckich z Syberii i rozciągnięcie niemieckich linii zaopatrzeniowych zmusiły wojska Osi do odwrotu i porzucenia planu...

  Więcej
 • Bitwa na Łuku Kurskim - przyczyny, przebieg, znaczenie (skutki)

  Przełom roku 1942 i 1943 na froncie wschodnim nie układał się do końca po myśli Niemców. Mimo sukcesów w czasie letniej ofensywy niespodziewane radzieckie uderzenie w grudniu 1942 roku najpierw okrążyło, później zaś zniszczyło grupę wojsk niemieckich walczących o miasto Stalingrad. Porażka była bolesna nie tylko...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11