Blokada Leningradu - informacje, historia, skutki

Leningrad, jak po rewolucji bolszewickiej nazwano Piotrogród, był jednym z głównych miast ZSRR, uważany za symboliczną „kolebkę” rewolucji. Stanowił on główny obok Moskwy ośrodek administracyjny, ważny port przeładunkowy  i ośrodek przemysłowy. Z tego też powodu, mimo że metropolia ta leżała daleko od głównego celu uderzenia niemieckiego podczas operacji „Barbarossa”, na zdobycie miasta przeznaczono znaczne siły.

Niemcy rozpoczęli oblężenie Leningradu  na samym początku kampanii 1941 roku. Początkowo przygotowywano się do prowadzenia walk ulicznych o miasto, jednakże niespodziewany rozkaz Hitlera zabronił tego. Wódz III Rzeszy uważał, że walki uliczne pochłoną zbyt wiele środków, stąd też zapowiedział, że w „walkach o miasto nie zginie żaden niemiecki żołnierz”. Wobec tego niemieckie wojska otoczyły i zablokowały miasto, chcąc wziąć je głodem.

W mieście dość prędko zaczęły kończyć się zapasy żywności, rozpoczęła się klęska głodu. Była ona spotęgowana nadchodzącą zimą i faktem, że pełne racje żywnościowe otrzymywali tylko żołnierze. W mieście dochodziło do masowych samobójstw, a także aktów kanibalizmu. Szacuje się, że podczas oblężenia zmarło lub zaginęło około milion mieszkańców (jak wszystkie dane radzieckie, liczby są dosyć orientacyjne).

Blokada miasta nie była jednak szczelna. Niemcy nie mieli na to wystarczająco dużo sił, poza tym Finowie, którzy mogli zablokować miasto od północy, robili to w sposób niepełny. Stąd też wojskom radzieckim udawało się co jakiś czas dostarczać zaopatrzenie do miasta, głównie zimą po zamarzniętym jeziorze Ładoga.

Oblężenie Leningradu trwało łącznie 900 dni, kończąc się dopiero 27 stycznia 1944 roku  dzięki ofensywie na kierunku północnym armii radzieckiej. Miasto było dosyć mocno zniszczone, a mieszkańcy przerzedzeni, nie zostało jednak zdobyte. Później epopeja miasta i losy jego mieszkańców stały się dla ZSRR jednym z głównych mitów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Los miasta był wykorzystywany w literaturze propagandowej i do dziś pozostaje żywy w pamięci historycznej Rosjan.

Polecamy również:

 • Plan Barbarossa - pojęcie, założenia, historia

  Od samego początku istnienia III Rzeszy, tj. od roku 1933, najważniejszym, niejako „ideologicznym” wrogiem miał być ZSRR,  jako kolebka znienawidzonego komunizmu. Więcej »

 • Bitwa pod Moskwą - II wojna światowa, przyczyny i skutki

  Rozpoczęty 21 czerwca 1941 roku atak Niemiec na Związek Radziecki był całkowitym zaskoczeniem dla Józefa Stalina i jego dowódców. Pierwsze miesiące wojny to pasmo klęsk Armii Czerwonej, zmuszonej do wycofywania się w głąb terytorium radzieckiego. Do jesieni 1941 roku w rękach niemieckich... Więcej »

 • Bitwa pod Stalingradem - przyczyny, przebieg, znaczenie (skutki)

  Rok 1941 zakończył się ostatecznie niemieckim niepowodzeniem przy próbie zdobycia Moskwy. Wpływ wielu czynników, wśród których należy podkreślić ostrą rosyjską zimę, przerzut nowych sił radzieckich z Syberii i rozciągnięcie niemieckich linii zaopatrzeniowych zmusiły wojska Osi do odwrotu... Więcej »

 • Bitwa na Łuku Kurskim - przyczyny, przebieg, znaczenie (skutki)

  Przełom roku 1942 i 1943 na froncie wschodnim nie układał się do końca po myśli Niemców. Mimo sukcesów w czasie letniej ofensywy niespodziewane radzieckie uderzenie w grudniu 1942 roku najpierw okrążyło, później zaś zniszczyło grupę wojsk niemieckich walczących o miasto Stalingrad. Porażka była... Więcej »

 • Atak Niemiec na ZSRR - skutki, znaczenie

  Rok 1941 był przełomowym momentem II wojny światowej, ze względu na ciąg wydarzeń, które całkowicie zmieniły układ sił na świecie. Było to związane przede wszystkim z atakiem III Rzeszy na ZSRR i wlączeniem się tego kraju do wojny po stronie Aliantów. Historycy są zgodni co do tego, że był to punkt... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43