Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jak tworzyć nazwy tlenowych kwasów nieorganicznych?

Najpierw piszemy „kwas”, następnie nazwę pierwiastka kwasotwórczego z końcówką „-owy”. Dodatkowo, jeśli dany pierwiastek kwasotwórczy może występować w kwasach tlenowych na różnych stopniach utlenienia, należy dopisać bez spacji i w nawiasie cyfrę rzymską, oznaczającą stopień utlenienia w tym konkretnym kwasie. Przykładowo:

H2SO4 to kwas siarkowy(VI),

H2SO3 to kwas siarkowy(IV),

H3PO4 to kwas fosforowy(V).

Zobacz również

 • Jakie są związki pierwiastków z tlenem?

  Tlenki są nieorganicznymi związkami tlenu z innymi pierwiastkami chemicznymi. Jedynie z bardziej elektroujemnym fluorem tlen nie tworzy tlenku, tylko fluorek tlenu OF2. W warunkach normalnych tlenki metali przyjmują stały stan skupienia, natomiast tlenki niemetali mogą być gazowe (np. CO2), ciekłe (np. H2O) lub stałe (SiO2).

  Więcej
 • Katalizator samochodowy – budowa, działanie

  Katalizator samochodowy to urządzenie służące do oczyszczania spalin z ubocznych produktów spalania takich jak tlenki azotu, tlenek węgla (CO) czy niedopalone węglowodory i sadza. Usuwanie tych substancji odbywa się przez katalityczne reakcje rozkładu / utleniania do dwutlenku węgla, wody, tlenu i azotu.

  Więcej
 • Przemiany fazowe – zadania, wzory

  Przemiany fazowe to takie w wyniku ktorych nie powstaje rzadna nowa substancja, a jedynie zmienia się stan skupienia.

  Więcej
 • Zasady termodynamiki – definicje, wzory, zadania

  Tetrmodynamika to dział fizyki zajmujący się energetycznym efektem przemian fizycznych i chemicznych oraz stanami równowagii takich przemian, jednak granice pomiedzy fizyką a chemią fizyczną zacierają się i istnieją zjawiska opisywane zarówno przez fizykow jak i chemików.

  Więcej
 • Energia w reakcjach chemicznych

  Reakcja chemiczna to proces prowadzący do powstania nowych substancji. W trakcie reakcji zawsze rozrywają się jakieś wiązania i tworzone są nowe. Do rozerwania wiązania zawsze konieczny jest nakład energii, natomiast utworzenie nowego wiązania uwalnia pewną ilość energi. W zależności od różnicy w ilości energii uzyskanej...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
kiepskie to. postarajcie sie bardziej. nie piszcie w numerach czyli np. 1.bleblelble tylk...
co cie to • 2020-03-31 18:48:14
Co toDYREKTORIATT
Sksiwj • 2020-03-31 16:51:05
HA HA!
NIEZNAJOMY • 2020-03-31 15:24:49
ok
ol8 • 2020-03-31 13:27:38
Nie
Nie • 2020-03-31 12:07:38