Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jak tworzyć nazwy tlenowych kwasów nieorganicznych?

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Najpierw piszemy „kwas”, następnie nazwę pierwiastka kwasotwórczego z końcówką „-owy”. Dodatkowo, jeśli dany pierwiastek kwasotwórczy może występować w kwasach tlenowych na różnych stopniach utlenienia, należy dopisać bez spacji i w nawiasie cyfrę rzymską, oznaczającą stopień utlenienia w tym konkretnym kwasie. Przykładowo:

H2SO4 to kwas siarkowy(VI),

H2SO3 to kwas siarkowy(IV),

H3PO4 to kwas fosforowy(V).

Polecamy również:

 • Jakie są związki pierwiastków z tlenem?

  Tlenki są nieorganicznymi związkami tlenu z innymi pierwiastkami chemicznymi. Jedynie z bardziej elektroujemnym fluorem tlen nie tworzy tlenku, tylko fluorek tlenu OF2. W warunkach normalnych tlenki metali przyjmują stały stan skupienia, natomiast tlenki niemetali mogą być gazowe (np. CO2), ciekłe (np. H2O) lub... Więcej »

 • Katalizator samochodowy – budowa, działanie

  Katalizator samochodowy to urządzenie służące do oczyszczania spalin z ubocznych produktów spalania takich jak tlenki azotu, tlenek węgla (CO) czy niedopalone węglowodory i sadza. Usuwanie tych substancji odbywa się przez katalityczne reakcje rozkładu / utleniania do dwutlenku węgla, wody, tlenu i azotu. Więcej »

 • Przemiany fazowe – zadania, wzory

  Przemiany fazowe to takie w wyniku ktorych nie powstaje rzadna nowa substancja, a jedynie zmienia się stan skupienia. Więcej »

 • Zasady termodynamiki – definicje, wzory, zadania

  Tetrmodynamika to dział fizyki zajmujący się energetycznym efektem przemian fizycznych i chemicznych oraz stanami równowagii takich przemian, jednak granice pomiedzy fizyką a chemią fizyczną zacierają się i istnieją zjawiska opisywane zarówno przez fizykow jak i chemików. Więcej »

 • Energia w reakcjach chemicznych

  Reakcja chemiczna to proces prowadzący do powstania nowych substancji. W trakcie reakcji zawsze rozrywają się jakieś wiązania i tworzone są nowe. Do rozerwania wiązania zawsze konieczny jest nakład energii, natomiast utworzenie nowego wiązania uwalnia pewną ilość energi. W zależności od różnicy w ilości... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');