Mieszaniny występujące w przyrodzie można podzielić na dwa główne rodzaje:
mieszaniny jednorodne- jest to rodzaj mieszanin w których gołym okiem nie jesteśmy w stanie wyróżnic składników np. powietrze.
mieszaniny niejednorodne- jest to taki rodzaj mieszanin w których łatwo wyróżniamy składniki np. woda z piaskiem.
Rozdział mieszaniny niejednorodnej w przypadku składnikow stałych znacznie się od siebie różniących może polegać na zwykłym sortowaniu np. rozdział kamienia od węgla w kopalni. Jeśli jeden ze składników wykazuje własciwosci magnetyczne można rozdzielić go za pomocą magnesu np. mieszanine żelaza i siarki łatwo rozdzielimy przy pomocy magnesu.
W przypadku mieszaniny ciała stałego i cieczy można zastosować dekantacje. Dekantacja polega na pozostawieniu mieszaniny w naczyniu do momentu aż cięższe składniki opadną na dno, wówczas należy zlać ciecz znad osadu.
Jeśli mamy do czynienia z dwiema niemieszającymi się cieczami rozdział można wykonać w rozdzielaczu (patrz rysunek poniżej), lżejsza ciecz zbiera się wyżej natomiast cięższa opada na dno i może być za pomocą kranika spuszczona do zlewki.
Jest to zaledwie kilka metod rozdzielania mieszanin niejednorodnych wsród nich warto wspomniec także o wirowaniu, kóre wykorzystując siłę odśrodkową przyspiesza procesy sedymentacji, jest ono powszechnie stosowane do rozdziału składników krwi czy mleka.
Rozdzielanie mieszaniny jednorodnej najczęsciej polega na destylacji. Destylacja jest możliwa dzięki różnicom temperatury wrzenia mieszających się cieczy. Aby oddzielić rozpuszczone w wodzie zanieczyszczenia należy zbudować zestaw destylacyjny podgrzewać kolbę zawierającą zanieczyszczoną wode i zbierać ciecz wrzącą w temperaturze 100°C do drugiej kolby- odbieralnika, cieczą taką bedzie woda destylowana (schemat przedstawiono na rysunku poniżej).