Św. Andrzej

Św. Andrzej pochodził z Betsaidy, był bratem św. Piotra i razem z nim mieszkał u jego teściowej w Kafarnaum. Zajmował się łowieniem ryb. Początkowo był uczniem Jana Chrzciciela (J 1, 35-41), ale został pierwszym powołanym przez Jezusa Apostołem. Z kolei w wykazie Dwunastu jest wymieniany na drugim (Mt i Łk) lub czwartym (Mk) miejscu. Należał do najbliższych Jezusowi uczniów, ale w Ewangeliach imiennie został wspomniany tylko dwa razy.

Postać św. Andrzeja pojawia się przy cudownym rozmnożeniu chleba (J6,8-15). Jest także wymieniony obok św. Filipa jako pośrednik między Jezusem  a poganami (J 12,20-22). W Dziejach Apostolskich jego imię znajduje się w wykazie Apostołów, ale księga nie wspomina nic o jego działalności po Zesłaniu Ducha Świętego.

Orygenes podawał, że św. Andrzej pracował w Scytii (tereny na północ od Morza Czarnego), co czyniłoby go Apostołem Słowian. Św. Hieronim dodaje jeszcze tereny Azji Mniejszej: Pont, Kapadocję i Bitynię, skąd miał udać się do Achai i tam, w miejscowości Patras, umrzeć śmiercią męczeńską na krzyżu w kształcie litery X. Jego odejście datuje się na 65 r. bądź 70 r.

Działalność i śmierć św. Andrzeja jest głównym tematem dwóch apokryfów, datowanych na II-IV wiek: Dziejów Andrzeja i Męki św. Andrzeja. Opisują one liczne cudy Apostoła.

Kult św. Andrzeja jest szczególnie silny w Kościele prawosławnym, gdzie uważany za założyciela Kijowa i określany jako Protokleros (gr. pierwszy powołaniem; ros. Andrej Pierwozwannyj). Ranga św. Andrzeja w prawosławiu podobna jest do rangi św. Piotra w Kościele rzymskokatolickim.

Relikwie św. Andrzeja znajdują się obecnie w Patras, w Amalfi koło Neapolu, w Moskwie, w Edynburgu oraz w Warszawie (Kościół Środowisk Twórczych przy Placu Teatralnym).

Wspomnienie świętego Andrzeja obchodzi się w Kościele katolickim 30 listopada.

W ikonografii ukazywany jest ze swoimi atrybutami, czyli z: krzyżem w kształcie litery X, księgą, rybą, siecią. W sztuce religijnej najczęściej pojawia się scena ukrzyżowania św. Andrzeja.

Patronat

Św. Andrzej jest patronem wielu państw i miast m.in. Szkocji, Hiszpanii, Austrii, Bułgarii, Sycylii, Neapolu, Grecji, Holandii, Niemiec, Rosji, Hanoweru, Rawenny, Bordeaux. Ogólnie jest uważany także za patrona Słowian.

Jest także patronem małżeństw, podróżników, żeglarzy, rybaków, rzeźników. Wspomaga w sprawach matrymonialnych - stąd w Polsce rozwinął się zwyczaj wróżb andrzejkowych dotyczących zamążpójścia/ożenku.

Polecamy również:

 • Św. Piotr

  Św. Piotr miał właściwie na imię Szymon (Symeon). Pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Genezaret (Galilejskim) i był rybakiem. Jego bratem był św. Andrzej. Obaj należeli do grona Dwunastu Apostołów. Przed powołaniem przez Jezusa byli najprawdopodobniej uczniami św. Jana Chrzciciela. Więcej »

 • Św. Paweł

  Św. Paweł pochodził z Tarsu w Cylicji. Był Żydem, ale jednocześnie obywatelem Rzymu. Urodził się ok. 8 r. po narodzeniu Chrystusa. Pochodził z rodu Beniamina i należał do grona faryzeuszy. Więcej »

 • Św. Jakub

  Jakub Starszy, zwany także Jakubem Większym, był bratem św. Jana, synem Zebedeusza i Salome. Należał do grona Dwunastu Apostołów. Był jednym z pierwszych powołanych przez Jezusa uczniów; w Ewangeliach wymieniany jest na trzecim miejscu (Łk, Mt) albo na drugim (Mk). Więcej »

 • Św. Jan

  Św. Jan był synem Zebedeusza i Salome oraz bratem Jakuba Starszego. Należał do grona Dwunastu Apostołów; był spośród nich najmłodszy. Był również Ewangelistą; autorem Ewangelii św. Jana. Więcej »

 • Św. Tomasz

  Św. Tomasz należał do grona Dwunastu Apostołów. Nazywany jest również Didymosem, czyli Bliźniakiem. Ewangelie nie poświęcają mu wiele miejsca, a w Dziejach Apostolskich został wspomniany tylko raz – w wykazie Apostołów. Niemniej fragmenty poświęcone Tomaszowi są znaczące. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
krokti
• 2024-04-21 14:15:02
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19
Fajne
• 2024-04-17 15:24:05
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55