Łazarz

Św. Łazarz mieszkał razem ze swoimi siostrami, Marią i Martą, w Betanii (miejscowość ok. 3km od Jerozolimy). Jego postać pojawia się w Nowym Testamencie dwukrotnie; tylko w Ewangelii św. Jana.

Ewangelista przytacza historię wskrzeszenia Łazarza przez Jezusa (J 11,1-44) oraz wspomina wizytę Pana w domu Łazarza na uczcie przed Jego wjazdem do Jerozolimy (J 12, 1-11). Te dwa wydarzenia pokazują, że Chrystus darzył rodzinę z Betanii swoją przyjaźnią, co zresztą wyraźnie podkreśla św. Jan: A Jezus miłował Martę i jej siostrę, i Łazarza (J 11,5). Ponadto Łazarz jest jednym człowiekiem, nad którym Jezus zapłakał (J 11,25).

Niewiele wiadomo o działalności Łazarza po Zesłaniu Ducha Świętego. Tradycja wschodnia głosi, że Łazarz udał się na Cypr i tam, w mieście Kition, został biskupem. Z kolei według średniowiecznej legendy całe święte rodzeństwo zostało skazane na wygnanie. Mieli przybyć do Marsylii, gdzie Łazarz objął urząd biskupa.

W ikonografii Łazarz ukazywany jest przede wszystkim w scenie wskrzeszenia oraz na uczcie w Betanii.

Świętego Łazarza, biskupa, wspomina się w Kościele katolickim 17 grudnia.

Patronat

Św. Łazarz jest patronem rzeźników, grabarzy, trędowatych i żebraków oraz Zakonu Rycerzy i Szpitalników świętego Łazarza z Jerozolimy (Lazaryci).

Polecamy również:

  • Jezus Chrystus - Wiara w Jezusa

    Wiara chrześcijańska jest oparta na osobie Jezusa Chrystusa jako Syna Bożego, Zbawiciela i Odkupiciela wszystkich ludzi. Nauka o Nim stanowi centrum katechezy Kościoła Katolickiego oraz innych wyznań chrześcijańskich. Więcej »

  • Maryja - Matka Boska

    Maryja/Maria pochodziła z królewskiego rodu Dawida, z pokolenia Judy. Jej rodzicami (zgodnie z apokryfem Protoewangelia Jakuba) byli Joachim i Anna, którzy zostali w Kościele wyniesieni do godności świętych. Mężem Maryi był Józef. Więcej »

  • Apostołowie

    Termin apostoł wywodzi się z języka greckiego (apostolos) i oznacza wysłannika, legata. W chrześcijaństwie apostołami, w węższym znaczeniu, nazywano dwunastu uczniów wybranych przez Jezusa, którzy byli towarzyszami Jego podróży i naocznymi świadkami działalności. Więcej »

  • Św. Marek Ewangelista

    Św. Marek Ewangelista nie należał do grona Dwunastu Apostołów. Był jednak bliskim współpracownikiem św. Piotra oraz św. Pawła, dlatego w Kościele prawosławnym zaliczany jest do tzw. „siedemdziesięciu dwóch uczniów”. Więcej »

  • Św. Łukasz

    Święty Łukasz Ewangelista pochodził z Antiochii Syryjskiej. Nie był Żydem, lecz nawróconym na chrześcijaństwo poganinem. Nie należał zatem do grona siedemdziesięciu dwóch uczniów powołanych przez Chrystusa do szerzenia Dobrej Nowiny, choć tylko on mówi o ich misji (Łk 10,1-12). Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26