Św. Szczepan

Św. Szczepan był pierwszym męczennikiem (Protomartyr) w chrześcijaństwie. Jego greckie imię Stephanos wskazuje, że nie był Żydem, ale nawróconym hellenistą. Został wybrany do grona Siedmiu, których zadaniem była posługa ubogim i wdowom w Kościele w Jerozolimie (Dz 6,1-7). Tradycja widzi w ustanowieniu Siedmiu diakonat, stąd Szczepan nazywany jest diakonem Kościoła.

Św. Szczepan nie ograniczył się jednak do posługi charytatywnej. Tak jak Apostołowie głosił Ewangelię i dokonywał cudów (Dz 6,8-10). Został oskarżony przez Sanhedryn, że występuje przeciwko Prawu. W swojej mowie obrończej Szczepan przedstawił historię Izraela z perspektywy chrześcijańskiej, tj. w świetle zapowiedzi śmierci i zmartwychwstania Jezusa, wytykając Żydom ich nieposłuszeństwo, oporność i lekceważenie woli Boga. Publicznie wyznał wiarę w Chrystusa, za co został ukamienowany pobliżu Bramy Damasceńskiej.

A on pełen Ducha Świętego patrzył w niebo i ujrzał chwałę Bożą i Jezusa, stojącego po prawicy Boga. I rzekł: «Widzę niebo otwarte i Syna Człowieczego, stojącego po prawicy Boga». (Dz 7, 55-56)

Śmierć Szczepana datuje się na 36 r. po Chr. Św. Łukasz w Dziejach Apostolskich podkreśla, że przy kamienowaniu był obecny Szaweł, czyli św. Paweł przed nawróceniem. Szaweł nie mógł jednak brać bezpośredniego udziału w egzekucji, gdyż był niepełnoletni. Pilnował szat oprawcom Szczepana.

Męczeńska śmierć Szczepana zapoczątkowała pierwsze prześladowanie w Kościele Jerozolimskim. Żydzi wykorzystali brak namiestnika rzymskiego w mieście i rozpoczęli akcję niszczenia chrześcijaństwa. Wyznawcy Chrystusa musieli uciekać, ale w trakcie wędrówki nie zapominali o głoszeniu Ewangelii: Ci, którzy się rozproszyli, głosili w drodze słowo (Dz 8,4). W ten sposób Ewangelia dotarła do Samarii, Fenicji i Syrii, aż po Antiochię.

W ikonografii św. Szczepan jest przedstawiany jako młody diakon w białej tunice. Jego atrybutami są: księga, kamienie (symbol męczeństwa), gałązka palmowa.

Kościół katolicki wspomina św. Szczepana w drugim dniu oktawy Święta Bożego Narodzenia, czyli 26 grudnia.

Patronat

Św. Szczepan jest patronem kamieniarzy, tkaczy, kucharzy, budowlańców, diakonów, stajennych, woźniców, stolarzy. Wzywany także w przypadku opętania oraz w modlitwie o dobrą śmierć.

 

Polecamy również:

  • Jezus Chrystus - Wiara w Jezusa

    Wiara chrześcijańska jest oparta na osobie Jezusa Chrystusa jako Syna Bożego, Zbawiciela i Odkupiciela wszystkich ludzi. Nauka o Nim stanowi centrum katechezy Kościoła Katolickiego oraz innych wyznań chrześcijańskich. Więcej »

  • Maryja - Matka Boska

    Maryja/Maria pochodziła z królewskiego rodu Dawida, z pokolenia Judy. Jej rodzicami (zgodnie z apokryfem Protoewangelia Jakuba) byli Joachim i Anna, którzy zostali w Kościele wyniesieni do godności świętych. Mężem Maryi był Józef. Więcej »

  • Apostołowie

    Termin apostoł wywodzi się z języka greckiego (apostolos) i oznacza wysłannika, legata. W chrześcijaństwie apostołami, w węższym znaczeniu, nazywano dwunastu uczniów wybranych przez Jezusa, którzy byli towarzyszami Jego podróży i naocznymi świadkami działalności. Więcej »

  • Św. Marek Ewangelista

    Św. Marek Ewangelista nie należał do grona Dwunastu Apostołów. Był jednak bliskim współpracownikiem św. Piotra oraz św. Pawła, dlatego w Kościele prawosławnym zaliczany jest do tzw. „siedemdziesięciu dwóch uczniów”. Więcej »

  • Św. Łukasz

    Święty Łukasz Ewangelista pochodził z Antiochii Syryjskiej. Nie był Żydem, lecz nawróconym na chrześcijaństwo poganinem. Nie należał zatem do grona siedemdziesięciu dwóch uczniów powołanych przez Chrystusa do szerzenia Dobrej Nowiny, choć tylko on mówi o ich misji (Łk 10,1-12). Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
jhbvgf6jujf
• 2025-01-21 14:25:31
To ja ola
• 2025-01-20 14:10:30
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33