Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bahaizm - religia - strona 2

Bóg  interweniuje bowiem w okresie całej ludzkiej historii, objawiając się przez nadejście każdego kolejnego proroka – można mówić o „postępującym objawieniu”. Bahaizm podkreśla przy tym duchową jedność całej ludzkości wskazując, że boscy posłańcy niezależnie od społeczności i epoki, w której działali, zawsze głosili te same duchowe i moralne zasady. Niemniej kwestie społeczne podlegają zmianie wraz z upływem czasu. Na dzień dzisiejszy zostały dane ludziom nauki Baba i Bahaullaha i do nich należy się stosować.

Bahaizm odrzuca kapłaństwo, ascezę, życie zakonne, a także obrzędy kultowe. Jedyną ceremonią uznawaną przez bahaitów jest ceremonia pogrzebowa, kiedy wyznawcy odmawiają wspólną modlitwę. Opowiada się przeciwko wszelkiemu fanatyzmowi oraz wojnom; jest pacyfistyczny. Bahaici popierają proces globalizacji, postulując światowy rząd, jeden język dla wszystkich ludzi oraz jedną walutę. Głoszą hasła powszechnego braterstwa oraz równości kobiet i mężczyzn, a także wskazują na konieczność obowiązkowej i powszechnej edukacji. Bahaici sprzeciwiają się zabijaniu zwierząt i są wegetarianami. Obowiązuje ich zakaz m.in. używania środków odurzających, picia alkoholu oraz praktykowania hazardu.

Świętymi księgami bahaizmu są Al-Kitab Al-Akdas (Święta Księga), Kitab-i Ikan (Księga Pewności) i Kalimat-i Maknuna (Słowa Ukryte), których autorstwo przypisuje się Bahaullachowi.

Liczba wyznawców bahaizmu wynosi obecnie około 6 mln na świecie. Prowadzą aktywną działalność misyjną i żyją w 235 krajach. w Polsce także zarejestrowany jest związek wyznaniowy „Wiara Baha'I”, który liczy ponad 200 członków. Światową stolicą bahaizmu jest dzielnica miasta Hajfa (Izrael).

Zobacz również

 • Judaizm - religia, historia

  Judaizm jest najstarszą monoteistyczną religią na świecie i równocześnie narodową religią Żydów. Powstał na terenach dzisiejszej Palestyny. Za jego założyciela uważa się proroka Mojżesza (hebr. Mosze). To od jego imienia judaizm bywa nazywany również religią mojżeszową lub mozaizmem.

  Więcej
 • Islam - powstanie i początki religii. Prorok Mahomet - biografia i działalność

  Islam jest monoteistyczną religią o zasięgu ogólnoświatowym. Jej nazwa pochodzi od arabskiego rdzenia aslam i oznacza „pogodzenie się z wolą Bożą; poddanie się Bogu”. Niektórzy sądzą, że wywodzi się od innego arabskiego słowa – salam, czyli pokój. Wyznawców islamu nazyw...

  Więcej
 • Hinduizm - religia, historia, odłamy

  Hinduizm to jedna z najważniejszych, obok buddyzmu i dżinizmu, religii subkontynentu indyjskiego. Liczbę jej wyznawców szacuje się obecnie na 1 miliard osób, co stanowi 15% populacji świata. Obejmuje ona –  oprócz Indii – część Pakistanu, Sri Lankę (Cejlon), Nepal, Sikkim, Bali, Trynidad.

  Więcej
 • Buddyzm - co to jest, historia - Religia

  Buddyzm jest uważany jednocześnie za religię oraz za system filozoficzny. Zawiera całą gamę różnorodnych tradycji, wierzeń i praktyk. Ma zasięg ogólnoświatowy. Powstał w VI w. p.n.e. w Indiach.

  Więcej
 • Konfucjanizm - zasady, filozofia, religia, liczba wyznawców

  Konfucjanizmem (chiń. rujia lub rujiao) nazywa się system filozoficzno-społeczno-etyczny, który został zapoczątkowany przez chińskiego myśliciela Kung-fu-cy (Konfucjusza), żyjącego w latach 557 – 479 p.n.e. Kontynuatorami myśli konfucjańskiej byli m.in. Mencjusz (odłam idealistyczny) i Xunzi (odłam realistyczny).

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
xD
Wojciech Stożek • 2020-04-04 14:05:03
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01
n
bn • 2020-04-03 12:55:19
super
xxgosiaxx123456 • 2020-04-03 11:05:11