Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Styl biblijny - cechy, przykłady i funkcje - strona 2

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
dobre pomaranczowe
mariusz psikutas • 2020-02-19 18:15:01
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Dzięki za interesujący artykuł! Radzę również zajrzeć na ciekawą stronę - Enguide...
Lena • 2020-02-19 12:38:14
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

apokalipsa. Każdy z gatunków biblijnych ma swoją własną, charakterystyczną stylistykę. Znamiennym przykładem jest proroctwo – apokalipsa (gr. apokalipsis – objawienie), które posługuje się takimi zabiegami stylistycznymi jak: metafora, hiperbola czy symbol, podkreślający wieloznaczność tekstu czy sformułowania typu „zaprawdę powiadam wam”.

Funkcje Biblii

Biblia pełni kilka podstawowych funkcji. Najważniejszą z nich jest funkcja sakralna, czyli objawienie boskiego przekazu skierowanego do człowieka. Mamy tu również do czynienia z funkcją poznawczą, ponieważ tekst ten ukazuje wydarzenia historyczne i kulturę starożytną, wyjaśnia genezę powstania świata, naturę Boga, wskazuje, jak należy postępować. Kolejną funkcją Biblii jest rola kulturotwórcza. Biblia stanowi źródło wielu tematów literackich, postaci i gatunków wykorzystywanych przez sztukę wysoką, ale też przez folklor. Stylistyka biblijna pełni także funkcję językową, ponieważ oddziałuje na frazeologię. Należy także pamiętać o symbolicznej roli Biblii. Miejsca, postaci i wydarzenia występujące w Starym i Nowym Testamencie mają zarazem znaczenie konkretne i symboliczne. Można tu wymienić elementy takie, jak raj, góra święta, ogród oliwny czy krzyż.

Stylizacja biblijna

Wiele utworów literackich posługuje się stylizacją biblijną, to znaczy pisarze świadomie wykorzystują cechy języka biblijnego w celu podniesienia rangi własnego dzieła lub reinterpretacji przesłania świętej księgi. Stylizacja może przybrać formę parodii, która polega na przejaskrawieniu tekstu pierwotnego. Przykładem tego typu zabiegów są dzieła Jana Kasprowicza lub proroctwo Wernyhory w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego.

Polecamy również:

 • Biblia - geneza (czas powstania, autorzy)

  Biblia to zbiór ksiąg (Stary Testament – 46, Nowy Testament – 27), spisanych na przestrzeni całego tysiąclecia. Dzieje rodów pierwszych patriarchów Izraela były przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie. Przyjmuje się, że pierwsze księgi biblijne zaczęto spisywać ok. XIII w.... Więcej »

 • Podział ksiąg biblijnych

  Słowo „kanon” pochodzi z greki i pierwotnie oznaczało przyrząd do mierzenia lub regułę. Z czasem zaczęto nim określać listę tekstów biblijnych, które są zgodne z przyjętymi przez chrześcijaństwo założeniami wiary. Kanon biblijny obejmuje więc te księgi Pisma świętego, które zostały... Więcej »

 • Znaczenie Biblii dla kultury

  Dla wyznawców judaizmu i religii wywodzących się chrześcijaństwa (m.in. katolicyzm, protestantyzm, prawosławie) Biblia to sacrum, Święta Księga zawierająca spisane na przestrzeni wieków Słowo Boże Więcej »

 • Stary Testament - opracowanie (autorzy, języki, treść)

  Jak zaznacza Harrington, Stary Testament powstawał przez bardzo długi okres, a okoliczności procesu formowania się ostatecznego kształtu Biblii są bardzo skomplikowane. Pierwsze źródła pisane pojawiły się w czasach Mojżesza, około XIII w. przed narodzeniem Chrystusa. Chodzi o zalążki... Więcej »

 • Nowy Testament - informacje (autorzy, czas powstania, język)

  Słowo „testament” wywodzi się z języka greckiego i oznacza przymierze. Nowy Testament tłumaczy się zatem jako „nowe przymierze”, które Bóg zawarł z człowiekiem. Przymiotnik „nowy” wskazuje, że przekaz zawarty w tym tekście sakralnym różni się od wcześniejszej... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =