Leon Wyczółkowski, Rycerz wśród kwiatów - opis, interpretacja i analiza obrazu

 

„Rycerz wśród kwiatów” to obraz Leona Wyczółkowskiego, który namalowany został w 1904r. Artysta w czasie tworzenia tego dzieła zastosował technikę pastelową, rozciągając barwy na papierze.
    

Opis   

„Rycerz wśród kwiatów” cechuje się interesującą kompozycją – podzielony jest  na sześć równej wielkości kwadratów (jak gdyby odbiorca widział wszystko za oknem), lecz jego integralność została zachowana. Na centralnym planie widnieje postać rycerza siedzącego na koniu karej maści. Zarówno wojownik, jak i jego wierzchowiec zakuci są w złotą zbroję, a na grzbiecie zwierzęcia znajduje się jeszcze bardzo bogato zdobiony rząd (osprzęt umożliwiający jazdę) o czerwonej barwie (tego samego koloru jest derka bogato zdobiona motywami florystycznymi). Sam tytułowy bohater, do którego pleców przymocowane są husarskie skrzydła, ukazany jest w dynamicznej pozycji – dmie w złoty róg. Jednak w oddali nie widać żadnych oddziałów. Cała ta scena rozgrywa się na wspaniałym tle, jakie jest dziełem natury. Rycerz znajduje się na bujnej łące, bardzo bogato przyozdobionej kwiatami (ich kielichy mają dużą rozpiętość kolorystyczną – od białych po bardzo ciemne odcienie fioletu – niemal czarne). W oddali malują się wysokie szczyty gór, a nad wszystkim góruje błękitne, przejrzyście czyste niebo.
    

Interpretacja   

„Rycerz wśród kwiatów” powstał w czasie, kiedy Leon Wyczółkowski pozostawał pod wpływem symbolizmu. Obraz ten nie przedstawia realistycznej sceny, więc trudno odnaleźć w nim bezpośrednie odniesienie do rzeczywistości. Tytułowy rycerz – husarz – budzi podziw. Na wspaniałym wierzchowcu wygląda on groźnie, lecz przede wszystkim majestatycznie. W ręce dzierży złoty róg – przedmiot o niezwykle bogatej symbolice. Roland zadął w róg, by wezwać posiłki, chociaż było już za późno. W „Rocie” Marii Konopnickiej róg oznaczał gotowość do walki za ojczyznę, a w „Weselu” Wyspiańskiego miał posłużyć do zwołania wszystkich Polaków, by dokonali wielkiego czynu (stanęli do boju za swój kraj), lecz został zgubiony. Jednakże ukazany przez Wyczółkowskiego rycerz jest zupełnie sam, a otacza go tylko przyroda.
    
Niesamowicie piękny krajobraz, jaki zawarty został na obrazie, zdaje się przedstawiać związek Polski z przyrodą. Większość malarzy z II połowy XIX stulecia zjeździła niemal cały świat, lecz nigdzie nie mogli zaobserwować tych ukochanych widoków. Być może przedstawiony przez Wyczółkowskiego rycerz budzi swoim rogiem do życia przyrodę (co artysta obserwuje zza swojego okna). Natomiast sam przedstawia jej wielką potęgę i wspaniałość, nawołując ją do tego, by ponownie opanowała świat.

Leon Wyczółkowski, Rycerz wśród kwiatów
Leon Wyczółkowski, Rycerz wśród kwiatów (1904)

Polecamy również:

 • Józef Pankiewicz - biografia i obrazy

  Józef Pankiewicz przyszedł na świat 29 listopada 1866r. w Lublinie. Pierwsze kroki w malarstwie stawiał w Warszawie, gdzie uczęszczał na zajęcia prowadzone przez Wojciecha Gersona w tamtejszej Klasie Rysunkowej (1884 – 1885). Więcej »

 • Władysław Podkowiński - biografia i obrazy

  Władysław Podkowiński przyszedł na świat 4 lutego 1866 r. w Warszawie. Był jedynym dzieckiem Antoniego Podkowińskiego – nadkonduktora – oraz Walerii z Gardowskich. Kiedy miał zaledwie cztery miesiące, jego ojciec zginął w katastrofie kolejowej. Wkrótce matka, chociaż przechowywała w pamięci... Więcej »

 • Impresjonizm - cechy, przedstawiciele, opis

  Impresjonizm to termin wywodzący się z języka łacińskiego, w którym impressio oznacza wrażenie, odbicie. Określa się nim nurt w sztuce powstały w malarstwie drugiej połowie XIX stulecia. Najważniejsze założenia tego kierunku postulowały konieczność oddania danego momentu w taki sposób, w jaki został... Więcej »

 • Postimpresjonizm - cechy, przedstawiciele, charakterystyka

  Postimpresjonizm to zespół zjawisk obserwowany głównie w sztuce francuskiej na przełomie wieków XIX i XX. Choć ramy czasowe zostały określone wyjątkowo precyzyjnie – od 1886 r. (ostatnia wystawa impresjonistów) do 1905 (pierwsza wystawa fowistów) – nie oddaje to... Więcej »

 • Symbolizm - cechy, przedstawiciele, opis

  Symbolizm jako kierunek w sztukach plastycznych i literaturze zapoczątkowany został w II połowie XIX stulecia. U jego podstaw legło przeświadczenie, iż świat poznawany przez człowieka jest tylko pozorny, a w jego głębi (pod tym, co dostępne ludzkiemu poznaniu) kryją się prawdziwe wartości, których nie da się... Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 2 + 4 =
Wiktoria
2020-11-10 08:09:54
Przydatne, chociaż brakuje mi takiego konkretnego określenia symboliki
Polish Queen
2016-04-21 17:34:38
No nawet, nawet. Przydało się
AuraQueen
2016-03-21 17:54:48
Pomocny bardzo się przydał
Ostatnio komentowane
elo
jonatan • 2021-05-13 14:50:49
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10
Fajna robota, dzięki byczku
Toja • 2021-05-13 11:26:25
2
Hanka • 2021-05-13 09:15:11
Piłsudski dla władzy dopuścił do walki między Polakami.
Marcin • 2021-05-12 07:52:49