Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Leon Wyczółkowski, Rycerz wśród kwiatów - opis, interpretacja i analiza obrazu

Ostatnio komentowane
tak
taj • 2020-01-19 20:40:35
Pomocne informacje.
Julita • 2020-01-18 10:37:03
iknhnni
polklll • 2020-01-17 13:54:01
NIe sądzĘ
UGA BUGA • 2020-01-16 18:08:43
xd
utylizacja • 2020-01-15 22:59:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA
Leon Wyczółkowski, Rycerz wśród kwiatów
Leon Wyczółkowski, Rycerz wśród kwiatów (1904)

 

„Rycerz wśród kwiatów” to obraz Leona Wyczółkowskiego, który namalowany został w 1904r. Artysta w czasie tworzenia tego dzieła zastosował technikę pastelową, rozciągając barwy na papierze.
    

Opis   

„Rycerz wśród kwiatów” cechuje się interesującą kompozycją – podzielony jest  na sześć równej wielkości kwadratów (jak gdyby odbiorca widział wszystko za oknem), lecz jego integralność została zachowana. Na centralnym planie widnieje postać rycerza siedzącego na koniu karej maści. Zarówno wojownik, jak i jego wierzchowiec zakuci są w złotą zbroję, a na grzbiecie zwierzęcia znajduje się jeszcze bardzo bogato zdobiony rząd (osprzęt umożliwiający jazdę) o czerwonej barwie (tego samego koloru jest derka bogato zdobiona motywami florystycznymi). Sam tytułowy bohater, do którego pleców przymocowane są husarskie skrzydła, ukazany jest w dynamicznej pozycji – dmie w złoty róg. Jednak w oddali nie widać żadnych oddziałów. Cała ta scena rozgrywa się na wspaniałym tle, jakie jest dziełem natury. Rycerz znajduje się na bujnej łące, bardzo bogato przyozdobionej kwiatami (ich kielichy mają dużą rozpiętość kolorystyczną – od białych po bardzo ciemne odcienie fioletu – niemal czarne). W oddali malują

Polecamy również:

 • Józef Pankiewicz - biografia i obrazy

  Józef Pankiewicz przyszedł na świat 29 listopada 1866r. w Lublinie. Pierwsze kroki w malarstwie stawiał w Warszawie, gdzie uczęszczał na zajęcia prowadzone przez Wojciecha Gersona w tamtejszej Klasie Rysunkowej (1884 – 1885). Więcej »

 • Władysław Podkowiński - biografia i obrazy

  Władysław Podkowiński przyszedł na świat 4 lutego 1866 r. w Warszawie. Był jedynym dzieckiem Antoniego Podkowińskiego – nadkonduktora – oraz Walerii z Gardowskich. Kiedy miał zaledwie cztery miesiące, jego ojciec zginął w katastrofie kolejowej. Wkrótce matka, chociaż przechowywała w pamięci... Więcej »

 • Impresjonizm - cechy, przedstawiciele, opis

  Impresjonizm to termin wywodzący się z języka łacińskiego, w którym impressio oznacza wrażenie, odbicie. Określa się nim nurt w sztuce powstały w malarstwie drugiej połowie XIX stulecia. Najważniejsze założenia tego kierunku postulowały konieczność oddania danego momentu w taki sposób, w jaki został... Więcej »

 • Postimpresjonizm - cechy, przedstawiciele, charakterystyka

  Postimpresjonizm to zespół zjawisk obserwowany głównie w sztuce francuskiej na przełomie wieków XIX i XX. Choć ramy czasowe zostały określone wyjątkowo precyzyjnie – od 1886 r. (ostatnia wystawa impresjonistów) do 1905 (pierwsza wystawa fowistów) – nie oddaje to... Więcej »

 • Symbolizm - cechy, przedstawiciele, opis

  Symbolizm jako kierunek w sztukach plastycznych i literaturze zapoczątkowany został w II połowie XIX stulecia. U jego podstaw legło przeświadczenie, iż świat poznawany przez człowieka jest tylko pozorny, a w jego głębi (pod tym, co dostępne ludzkiemu poznaniu) kryją się prawdziwe wartości, których nie da się... Więcej »

Komentarze (2)
2 + 2 =
Komentarze
Polish Queen • 2016-04-21 17:34:38
No nawet, nawet. Przydało się
AuraQueen • 2016-03-21 17:54:48
Pomocny bardzo się przydał