Rentier Cottard - charakterystyka

Rentier Cottard to „niewielki, korpulentny mężczyzna”, który najbardziej boi się aresztu. Jest przestępcą ściganym przez policję. W obawie przed uwięzieniem próbuje popełnić samobójstwo. Śmierć wydaje mu się lepsza niż pojmanie.

Cottard podaje się za przedstawiciela firmy produkującej wina i likiery. Jego motto wiele mówi o sposobie postrzegania świata: „Wielcy zawsze zjadają małych”. Nastawiony jest na rywalizację, w jego przekonaniu sukces zawsze oznacza czyjąś porażkę, dlatego nie waha się dążyć do własnych celów kosztem innych. Jak zauważa jego sąsiad: „(...) przedstawiciel był zawsze samotny i nieufny”.

Epidemia dżumy, nieszczęście, jakie ogarnia całe miasto, dla Cottarda jest chwilowym wybawieniem. Zamieszanie wokół choroby spycha jego sprawę  na dalszy plan. Potwierdza się jego przekonanie, że można zyskać na cudzym nieszczęściu. Nie ma współczucia dla umierających, przeciwnie – cieszą go oznaki nasilania się epidemii. Ma nawet nadzieję, że jeśli zaraza będzie trwała wystarczająco długo, przeszłość zostanie w cudowny sposób wymazana i wszystko zacznie się od nowa.

Niedoszły samobójca nie ma nic do stracenia. Korzysta z ostatnich dni wolności, jadając w drogich restauracjach i nie żałując sobie na rozrywki. Robi to, czego zawsze pragnął, ale musiał unikać ze strachu przed policją. Znów angażuje się w działalność przestępczą, zajmuje się przemytem i wyciąganiem ludzi z zarażonego miasta. Cieszy go powszechny strach, bo nie jest w nim samotny, choć jego obawy są innego rodzaju, narrator mówi o nim: „(...) dżuma mu dogadza. Z człowieka samotnego, który samotnym być nie chciał, czyni współwinowajcę”.

Koniec epidemii, który dla wszystkich jest wydarzeniem radosnym, dla niego oznacza koniec wolności. Zabarykadowany w swoim mieszkaniu wyciąga broń i strzela w stronę świętujących na ulicy ludzi. Ich szczęście go złości. W wyniku strzałów dwie osoby zostają ranne. Policja wkracza do jego mieszkania i aresztuje go.

Polecamy również:

 • Bernard Rieux - charakterystyka

  Wygląd zewnętrzny oddaje wiele cech charakteru lekarza. Rieux jest człowiekiem silnym i zdecydowanym. Szybki chód oddaje jego stanowczość w działaniu, a roztargnienie podczas jazdy wskazuje na skłonność do refleksji i zadumy. Kiedy Rieux pracuje z chorymi, jest skupiony, ale kiedy siada za kierownicę, może... Więcej »

 • Jean Tarrou - charakterystyka

  Camus odsłania przed nami losy i osobowość Tarrou stopniowo. Na początku wiadomo tylko, że jest on mieszkańcem Oranu od kilku tygodni, mieszka w hotelu w centrum miasta, co sugeruje, że jest człowiekiem zamożnym. Mimo że w mieście przebywał krótko, miał wielu życzliwych przyjaciół. Szybko zyskiwał... Więcej »

 • Charakterystyka Raymonda Ramberta

  Jego pierwszą reakcją na wieść o epidemii jest chęć ucieczki. Uważa, że to nie jego sprawa – jest tylko przyjezdnym. Przyjmuje postawę obronną i egoistyczną. Dziennikarz jest gotów zapłacić za nielegalne przemycenie go z miasta. Szczęście jednostki i jej prawa stawia ponad dobrem ogółu. Więcej »

 • Ojciec Paneloux - charakterystyka

  Dla ojca Paneloux, duchowego pasterza mieszkańców Oranu, jest oczywiste, że epidemia to kara zesłana przez Boga za grzechy mieszkańców. Z przekonaniem głosi, że to ludzie swoim postępowaniem świadczącym o moralnym zepsuciu rozgniewali Boga. Wszystko, co pochodzi od Boga, jest słuszne i dobre –... Więcej »

 • Dżuma - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Joseph Grand - Urzędnik pracujący z marne pieniądze w merostwie. „Był to mężczyzna pięćdziesięcioletni, o żółtym, długim i zagiętym wąsie, o wąskich ramionach i chudych członkach”, „Długi i chudy, pływał w ubraniach, które kupował zawsze zbyt wielkie, w złudzeniu, że będą się nosić... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 3 =
Kamil
2022-12-12 18:47:26
Cottard wcale nie zajmował się wyciąganiem ludzi z ,,zarażonego miasta".
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43