Bernard Rieux - charakterystyka

Bernard Rieux to narrator powieści i zarazem jej główny bohater. Tarrou tak postrzega Rieux:

(…) Wygląda na trzydzieści pięć lat. Średniego wzrostu. Mocne ramiona. Twarz niemal kwadratowa. Oczy ciemne i lojalne, ale szczęki wystające. Duży i regularny. Czarne włosy obcięte bardzo krótko. Usta łukowate, wargi pełne i niemal zawsze zaciśnięte. Wygląda trochę na sycylijskiego chłopa ze swoją opaloną skórą, czarnym włosem i ubraniami zawsze w ciemnych kolorach, w których jest mu jednak dobrze. Chodzi szybko. Zstępuje z chodnika nie zmieniając kroku, ale najczęściej na przeciwległy chodnik lekko wskakuje. Jest roztargniony przy kierownicy swego auta i często zostawia strzałki kierunkowe uniesione, nawet już po zakręcie. Zawsze z gołą głową. Wygląda na człowieka zorientowanego w sytuacji (…).

Wygląd zewnętrzny oddaje wiele cech charakteru lekarza. Rieux jest człowiekiem silnym i zdecydowanym. Szybki chód oddaje jego stanowczość w działaniu, a roztargnienie podczas jazdy wskazuje na skłonność do refleksji i zadumy. Kiedy Rieux pracuje z chorymi, jest skupiony, ale kiedy siada za kierownicę, może oderwać myśli od konkretnych przypadków choroby.

Doktor jest człowiekiem racjonalnym, konkretnym i ostrożnym. On pierwszy dostrzega zagrożenie i jedynie on wie, że nigdy nie mija ono całkowicie. W obliczu epidemii robi to, co należy. Podejmuje wszelkie możliwe działania, by zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się choroby, pomaga cierpiącym i mobilizuje do pracy innych. Daje przykład wszystkim, którzy chcą podjąć walkę z chorobą.

Jego wygląd „sycylijskiego chłopa” współgra z prostą filozofią życiową. Doktor twierdzi: „Najważniejsze to dobrze wykonać swój zawód”. Rieux nie jest idealistą, nie głosi wzniosłych haseł, nie pozuje na bohatera, po prostu pracuje wytrwale i konsekwentnie. Robi to, co w danej sytuacji można zrobić. Wie, że jego możliwości są ograniczone, ale nie poddaje się rozpaczy. „Uczciwość to jedyny sposób walki z dżumą” – twierdzi i postępuje zgodnie z tym mottem.

Lekarz mówi: „Nie mam upodobania do świętości. Obchodzi mnie, żeby być człowiekiem”. Rieux nie wierzy też w Boga, a przynajmniej w Boga wszechmogącego. Ze wszystkich sił stara się dobrze wykonywać swoją pracę. I choć jest już doświadczonym lekarzem, nie stracił wrażliwości:

(…) Czy pan wie, że są ludzie, którzy nie zgadzają się na śmierć? Czy słyszał pan kiedyś kobietę krzyczącą <<Nigdy!>> w chwili śmierci? Ja słyszałem i zrozumiałem wtedy, że nie będę się mógł do tego przyzwyczaić. Byłem wówczas młody i zdawało mi się, że moja niechęć godzi w porządek świata. Potem stawałem się bardziej skromny. Po prostu nie jestem wciąż przyzwyczajony do widoku śmierci (…).

W czasie epidemii praca lekarza zmienia swój charakter – dżumy nie da się wyleczyć, więc doktor musi walczyć z poczuciem bezsilności. Zdaje sobie sprawę, że ci, którzy dotąd widzieli w nim wybawienie, teraz dostrzegają raczej zapowiedź nieuchronnej śmierci.

Rieux ma żonę, którą kocha i pragnie do niej wrócić. Mimo to naraża się każdego dnia, dobro pacjentów stawia ponad własne bezpieczeństwo. Paradoksalnie, udaje mu się przeżyć epidemię, a jego żona, przebywająca w sanatorium, umiera.

Moralność lekarza jest prosta i oparta na klarownych zasadach. Bodaj on jeden w całym mieście nie zmienił się pod wpływem tego doświadczenia; jakby był na nie przygotowany. Doskonale wywiązał się ze swojej roli. Nie miał dylematów i wątpliwości, co nie oznacza, że nie bał się o swoje życie. Mimo wszystkich cierpień, jakich doznał, utraty żony i przyjaciela, mimo przykładów tchórzostwa i egoizmu, jakie widział w czasie epidemii, nie utracił wiary w człowieka: „(...) w ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę”.

Polecamy również:

 • Jean Tarrou - charakterystyka

  Camus odsłania przed nami losy i osobowość Tarrou stopniowo. Na początku wiadomo tylko, że jest on mieszkańcem Oranu od kilku tygodni, mieszka w hotelu w centrum miasta, co sugeruje, że jest człowiekiem zamożnym. Mimo że w mieście przebywał krótko, miał wielu życzliwych przyjaciół. Szybko zyskiwał... Więcej »

 • Charakterystyka Raymonda Ramberta

  Jego pierwszą reakcją na wieść o epidemii jest chęć ucieczki. Uważa, że to nie jego sprawa – jest tylko przyjezdnym. Przyjmuje postawę obronną i egoistyczną. Dziennikarz jest gotów zapłacić za nielegalne przemycenie go z miasta. Szczęście jednostki i jej prawa stawia ponad dobrem ogółu. Więcej »

 • Rentier Cottard - charakterystyka

  Rentier Cottard to „niewielki, korpulentny mężczyzna”, który najbardziej boi się aresztu. Jest przestępcą ściganym przez policję. W obawie przed uwięzieniem próbuje popełnić samobójstwo. Śmierć wydaje mu się lepsza niż pojmanie. Więcej »

 • Ojciec Paneloux - charakterystyka

  Dla ojca Paneloux, duchowego pasterza mieszkańców Oranu, jest oczywiste, że epidemia to kara zesłana przez Boga za grzechy mieszkańców. Z przekonaniem głosi, że to ludzie swoim postępowaniem świadczącym o moralnym zepsuciu rozgniewali Boga. Wszystko, co pochodzi od Boga, jest słuszne i dobre –... Więcej »

 • Dżuma - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Joseph Grand - Urzędnik pracujący z marne pieniądze w merostwie. „Był to mężczyzna pięćdziesięcioletni, o żółtym, długim i zagiętym wąsie, o wąskich ramionach i chudych członkach”, „Długi i chudy, pływał w ubraniach, które kupował zawsze zbyt wielkie, w złudzeniu, że będą się nosić... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23