Dżuma - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

Joseph Grand

Urzędnik pracujący z marne pieniądze w merostwie. „Był to mężczyzna pięćdziesięcioletni, o żółtym, długim i zagiętym wąsie, o wąskich ramionach i chudych członkach”, „Długi i chudy, pływał w ubraniach, które kupował zawsze zbyt wielkie, w złudzeniu, że będą się nosić dłużej”.

Stary znajomy doktora Rieux, w opinii lekarza prawdziwy bohater tego okresu:

(…) jeśli trzeba koniecznie, by jakiś bohater znalazł się w tym opowiadaniu, narrator proponuje właśnie tego nieefektownego i skromnego bohatera, który miał tylko dobre serce i pozornie śmieszny ideał (…).

Ów śmieszny ideał, tworząc książkę, tak bardzo dążył do perfekcji, że przez całą powieść, udało mu się napisać tylko jedno zdanie. Dobre serce Granda przejawia się w bezinteresownej pomocy, jaką gotów był nieść potrzebującym – to on ratuje Cottarda przed samobójstwem.

Jest człowiekiem skromnym, nieśmiałym, oddanym swojej pracy, którą wykonuje sumiennie. Należy do nielicznych, którym dane jest wyzdrowieć.

Michael

Mężczyzna w podeszłym wieku, oddany swojej pracy dozorcy kamienicy. Jako pierwszy pada ofiarą zarazy.

Othon

Sędzia śledczy, służbista, człowiek powściągliwy, nieokazujący emocji. Kiedy pojawia się z dwójką dzieci w restauracji,

(…) jest wysokim, chudym mężczyzną ubranym na czarno, w sztywnym kołnierzyku. Środek czaszki ma łysy, a z prawej i lewej kępki siwych włosów. Małe, okrągłe i ostre oczy, cienki nos i wąskie usta nadają mu wygląd dobrze wychowanej sowy (…).

Bohater nie budzi sympatii, doktorowi nie podoba się szczególnie jego stosunek do dzieci, które traktuje jak tresowane psy. Po śmierci syna popada w rozpacz, dopiero ta tragedia otwiera mu oczy na ogrom cierpienia. Mobilizuje się i dołącza do formacji sanitarnych. Jest jedną z ostatnich ofiar zarazy.

Filip

Syn Othona, dziecko, które mimo zastosowania serum Castela, umiera w szpitalnym łóżku, przeżywając wcześniej straszne cierpienia.

Stary astmatyk

Hiszpan, pacjent Rieux:

(…) z zawodu kramarz, mając pięćdziesiąt lat doszedł do wniosku, że dosyć już zrobił. Położył się i odtąd nie wstał więcej, choć pozycja stojąca nie pogarszała choroby. Przy pomocy niewielkiej renty dożył siedemdziesięciu pięciu lat, które dźwigał wesoło (…).

Całe dnie spędza w łóżku, a jednak jest świetnie poinformowany, ponieważ chętnie słucha wiadomości i plotek. Tarrou podejrzewał nawet, że może być świętym.

Pani Rieux

Matka doktora, Była to mała kobieta o włosach przyprószonych srebrem, o oczach czarnych i łagodnych”. Przybyła do syna, by opiekować się nim w czasie, gdy jego żona przebywała w sanatorium. Jej obecność i wewnętrzny spokój pomagały doktorowi przetrwać trudny okres.

Żona doktora Rieux

Kobieta około trzydziestoletnia, cierpi na ciężką chorobę, która skłania ją do wyjazdu do sanatorium. Umiera, zanim doktor może się z nią spotkać.

Doktor Richard

Sekretarz generalny syndykatu lekarzy w Oranie, uznany specjalista. Mimo ważnych sygnałów, nie chce przyznać, że na miasto spadła zaraza, zwleka z ogłoszeniem epidemii, choć ma największe możliwości przeciwdziałania jej skutkom. Umiera niedługo po tym, jak obwieszcza, że choroba ustępuje.

Dr Castel

Starszy kolega Rieux, ma odwagę nazywać rzeczy po imieniu. Jest przekonany, że miasto zostało zaatakowane przez dżumę i przygotowuje serum, które po wielu nieudanych próbach w końcu okazuje się skutecznym lekiem. On również pada ofiarą choroby.

Polecamy również:

 • Bernard Rieux - charakterystyka

  Wygląd zewnętrzny oddaje wiele cech charakteru lekarza. Rieux jest człowiekiem silnym i zdecydowanym. Szybki chód oddaje jego stanowczość w działaniu, a roztargnienie podczas jazdy wskazuje na skłonność do refleksji i zadumy. Kiedy Rieux pracuje z chorymi, jest skupiony, ale kiedy siada za kierownicę, może... Więcej »

 • Jean Tarrou - charakterystyka

  Camus odsłania przed nami losy i osobowość Tarrou stopniowo. Na początku wiadomo tylko, że jest on mieszkańcem Oranu od kilku tygodni, mieszka w hotelu w centrum miasta, co sugeruje, że jest człowiekiem zamożnym. Mimo że w mieście przebywał krótko, miał wielu życzliwych przyjaciół. Szybko zyskiwał... Więcej »

 • Charakterystyka Raymonda Ramberta

  Jego pierwszą reakcją na wieść o epidemii jest chęć ucieczki. Uważa, że to nie jego sprawa – jest tylko przyjezdnym. Przyjmuje postawę obronną i egoistyczną. Dziennikarz jest gotów zapłacić za nielegalne przemycenie go z miasta. Szczęście jednostki i jej prawa stawia ponad dobrem ogółu. Więcej »

 • Rentier Cottard - charakterystyka

  Rentier Cottard to „niewielki, korpulentny mężczyzna”, który najbardziej boi się aresztu. Jest przestępcą ściganym przez policję. W obawie przed uwięzieniem próbuje popełnić samobójstwo. Śmierć wydaje mu się lepsza niż pojmanie. Więcej »

 • Ojciec Paneloux - charakterystyka

  Dla ojca Paneloux, duchowego pasterza mieszkańców Oranu, jest oczywiste, że epidemia to kara zesłana przez Boga za grzechy mieszkańców. Z przekonaniem głosi, że to ludzie swoim postępowaniem świadczącym o moralnym zepsuciu rozgniewali Boga. Wszystko, co pochodzi od Boga, jest słuszne i dobre –... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 2 =
siema
2020-11-27 18:59:31
slabe
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42