Charakterystyka Raymonda Ramberta

Raymond Rambert to dziennikarz, który niefortunnie trafił do Oranu tuż przed wybuchem epidemii dżumy. Autor tak przedstawia jego wygląd:

(…) Niski, w sportowym ubraniu, o szerokich ramionach, twarzy zdecydowanej, oczach jasnych i inteligentnych, robił wrażenie człowieka, któremu życie służy (...).

Jego pierwszą reakcją na wieść o epidemii jest chęć ucieczki. Uważa, że to nie jego sprawa – jest tylko przyjezdnym. Przyjmuje postawę obronną i egoistyczną. Dziennikarz jest gotów zapłacić za nielegalne przemycenie go z miasta. Szczęście jednostki i jej prawa stawia ponad dobrem ogółu.

Rambert jest energiczny, czasem nawet porywczy, ma potrzebę działania. Konieczność czekania stanowi dla niego trudną próbę. W przypadku dżumy niewiele można zrobić, ale dla niego ważne jest, aby robić cokolwiek. W swoich działaniach jest konsekwentny i zdeterminowany, podobnie jak w próbach wydostania się z miasta oraz – później – w walce z chorobą.

Zanim dziennikarzowi udaje się zdobyć odpowiednie kontakty i załatwić sobie wyjazd z miasta, jego postawa ulega stopniowej zmianie. Zaczyna rozumieć, że dżuma jest tak samo jego sprawą jak mieszkańców Oranu – nie może udawać, że jego to nie dotyczy. Jest tak samo narażony na zachorowanie jak wszyscy. Mimo początkowego oporu, decyduje się wstąpić do organizacji sanitarnych. Najpierw uważał to za niepotrzebne narażanie własnego życia, bohaterstwo bez sensu. Zmienia zdanie, kiedy dowiaduje się, że doktor Rieux, uważany przez niego za idealistę, podobnie jak on ma żonę, za którą tęskni, a mimo to nie ustaje w wysiłkach, nie skupia się na sobie, daje z siebie wszystko, by ulżyć innym.

Raymond bardzo tęskni za swoją ukochaną, którą nazywa żoną. Przedłużający się okres rozłąki sprawia mu ból. Bohater spędza godziny na dworcu kolejowym tylko po to, by zobaczyć plakaty z Paryżem. Obraz ukochanego miasta pomaga mu na chwilę rozproszyć uczucie wyobcowania.

Postawa doktora pomaga dziennikarzowi pojąć, że praca na rzecz drugiego człowieka nie musi oznaczać rezygnacji z własnych pragnień. Wtedy też decyduje się on przyłączyć do oddziałów sanitarnych, ale tylko do czasu, gdy uda mu się zorganizować ucieczkę, ale kiedy ta jest już możliwa – rezygnuje. Konkluduje to słowami: „Może być wstyd, że człowiek jest sam tylko szczęśliwy”. Szczęście ma wartość, kiedy dzieli się je z innymi. Osiągnięte kosztem drugiego człowieka, ma gorzki smak.

Rambert wyciąga z tego doświadczenia bardzo ważną naukę. Okazuje się człowiekiem otwartym, zdolnym do rewidowania swoich przekonań. Jego postawa zostaje nagrodzona przez los. Dziennikarz przetrwał okres epidemii, nie zachorował i w końcu wrócił do swojej ukochanej jako lepszy człowiek. Nie jako uciekinier ale jako bohater.

Polecamy również:

 • Bernard Rieux - charakterystyka

  Wygląd zewnętrzny oddaje wiele cech charakteru lekarza. Rieux jest człowiekiem silnym i zdecydowanym. Szybki chód oddaje jego stanowczość w działaniu, a roztargnienie podczas jazdy wskazuje na skłonność do refleksji i zadumy. Kiedy Rieux pracuje z chorymi, jest skupiony, ale kiedy siada za kierownicę, może... Więcej »

 • Jean Tarrou - charakterystyka

  Camus odsłania przed nami losy i osobowość Tarrou stopniowo. Na początku wiadomo tylko, że jest on mieszkańcem Oranu od kilku tygodni, mieszka w hotelu w centrum miasta, co sugeruje, że jest człowiekiem zamożnym. Mimo że w mieście przebywał krótko, miał wielu życzliwych przyjaciół. Szybko zyskiwał... Więcej »

 • Rentier Cottard - charakterystyka

  Rentier Cottard to „niewielki, korpulentny mężczyzna”, który najbardziej boi się aresztu. Jest przestępcą ściganym przez policję. W obawie przed uwięzieniem próbuje popełnić samobójstwo. Śmierć wydaje mu się lepsza niż pojmanie. Więcej »

 • Ojciec Paneloux - charakterystyka

  Dla ojca Paneloux, duchowego pasterza mieszkańców Oranu, jest oczywiste, że epidemia to kara zesłana przez Boga za grzechy mieszkańców. Z przekonaniem głosi, że to ludzie swoim postępowaniem świadczącym o moralnym zepsuciu rozgniewali Boga. Wszystko, co pochodzi od Boga, jest słuszne i dobre –... Więcej »

 • Dżuma - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Joseph Grand - Urzędnik pracujący z marne pieniądze w merostwie. „Był to mężczyzna pięćdziesięcioletni, o żółtym, długim i zagiętym wąsie, o wąskich ramionach i chudych członkach”, „Długi i chudy, pływał w ubraniach, które kupował zawsze zbyt wielkie, w złudzeniu, że będą się nosić... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 3 =
Ana
2015-03-03 19:02:31
bardzo pomocna i w jasny sposób opisana postać .
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
ez
• 2024-05-20 17:04:26
ok
• 2024-05-20 16:01:25
slabiutko ogólniki
• 2024-05-19 14:36:56
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20