Jean Tarrou - charakterystyka

Camus odsłania przed nami losy i osobowość Tarrou stopniowo. Na początku wiadomo tylko, że jest on mieszkańcem Oranu od kilku tygodni, mieszka w hotelu w centrum miasta, co sugeruje, że jest człowiekiem zamożnym. Mimo że w mieście przebywał krótko, miał wielu życzliwych przyjaciół. Szybko zyskiwał sympatię swoim pogodnym usposobieniem i zamiłowaniem do rozrywki: „(...) dobroduszny, zawsze uśmiechnięty, wyglądał na przyjaciela wszystkich normalnych rozrywek, nie będąc ich niewolnikiem”.

Dużą przyjemność sprawiało mu obserwowanie hiszpańskich tancerzy, lubił też morskie kąpiele i wesołe towarzystwo: „Spotykano go we wszystkich miejscach publicznych. Od początku wiosny zjawiał się często na plażach, pływając dużo i z widoczną przyjemnością (...)”.

Z rozmów z doktorem Rieux wyłania się przeszłość Tarrou. Okazuje się, że jego ojciec był zastępcą prokuratora generalnego i dobrze zarabiał. Jean spędził dzieciństwo w dostatku, otoczony miłością rodziców. Szanował ojca, podziwiał jego doskonałą pamięć, ufał mu. Wszystko zmieniło się, kiedy w wieku 17 lat był świadkiem, jak ojciec doprowadził do skazania oskarżonego na karę śmierci, a następnie uczestniczył w wykonywaniu wyroków. Niemal dorosły Jean pojął, że ojciec robił to już wielokrotnie, za każdym razem, kiedy wychodził z domu wcześniej, szedł zobaczyć egzekucję.

Tarrou przeżył szok, zrozumiał, że ojciec ma na swoim sumieniu życie wielu ludzi i choć wszystko odbywało się w majestacie prawa, nie mógł się z tym pogodzić. Jego reakcją była ucieczka z domu, wracał potem czasem, by spotkać się z matką, a po śmierci ojca wziął ją do siebie i opiekował się nią do śmierci. Od czasu tego pamiętnego procesu Tarrou miał poczucie winy, jakby część odpowiedzialności spoczywała na nim. Od tamtej pory poświęcił się walce ze śmiercią i przemocą.

Między Tarrou i doktorem Rieux szybko nawiązała się nić przyjaźni. Bohater okazał się bardzo pomocny, zajął się organizacją oddziałów sanitarnych i sam pracował w nich ofiarnie. Między przyjaciółmi są jednak wyraźne różnice w poglądach. Podczas gdy doktor przekonany jest, że w człowieku więcej jest dobra, Tarrou uważa, iż „każdy człowiek nosi w sobie dżumę” – on także, dlatego stara się osiągnąć świętość. Obserwując innych, próbuje dostrzec w nich znamiona świętości. Świętość jest tu rozumiana jako doskonałość moralna, pozbawiona religijnego aspektu, ponieważ zarówno Tarrou, jak i doktor nie wierzą w Boga.

Tarrou był młodym mężczyzną „o ciężkiej sylwetce, o twarzy masywnej i porytej, zamkniętej szerokimi brwiami”. Camus czyni go drugim narratorem, przytaczając fragmenty jego zapisków. Sporo miejsca w tych notatkach poświęca Tarrou z pozoru błahym sprawom, obserwacjom ludzkich zachowań, czasem wzruszających, czasem zabawnych. Widać, że potrafił przyglądać się ludziom wnikliwie i z życzliwością. Czasem bywa ironiczny, ale w jego spojrzeniu na świat wiele jest ciepła i wyrozumiałości.

Bohater od początku przyjmuje postawę aktywną, stara się pomóc bliźnim, bo tak mu nakazuje sumienie. Jest dobrym organizatorem i charyzmatycznym przywódcą. Daje przykład swoją postawą pełną poświęcenia. Nie dba o swoje bezpieczeństwo, często zapomina stosować odpowiednie środki ostrożności, co ostatecznie kończy się jego zarażeniem i śmiercią.

Polecamy również:

 • Bernard Rieux - charakterystyka

  Wygląd zewnętrzny oddaje wiele cech charakteru lekarza. Rieux jest człowiekiem silnym i zdecydowanym. Szybki chód oddaje jego stanowczość w działaniu, a roztargnienie podczas jazdy wskazuje na skłonność do refleksji i zadumy. Kiedy Rieux pracuje z chorymi, jest skupiony, ale kiedy siada za kierownicę, może... Więcej »

 • Charakterystyka Raymonda Ramberta

  Jego pierwszą reakcją na wieść o epidemii jest chęć ucieczki. Uważa, że to nie jego sprawa – jest tylko przyjezdnym. Przyjmuje postawę obronną i egoistyczną. Dziennikarz jest gotów zapłacić za nielegalne przemycenie go z miasta. Szczęście jednostki i jej prawa stawia ponad dobrem ogółu. Więcej »

 • Rentier Cottard - charakterystyka

  Rentier Cottard to „niewielki, korpulentny mężczyzna”, który najbardziej boi się aresztu. Jest przestępcą ściganym przez policję. W obawie przed uwięzieniem próbuje popełnić samobójstwo. Śmierć wydaje mu się lepsza niż pojmanie. Więcej »

 • Ojciec Paneloux - charakterystyka

  Dla ojca Paneloux, duchowego pasterza mieszkańców Oranu, jest oczywiste, że epidemia to kara zesłana przez Boga za grzechy mieszkańców. Z przekonaniem głosi, że to ludzie swoim postępowaniem świadczącym o moralnym zepsuciu rozgniewali Boga. Wszystko, co pochodzi od Boga, jest słuszne i dobre –... Więcej »

 • Dżuma - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Joseph Grand - Urzędnik pracujący z marne pieniądze w merostwie. „Był to mężczyzna pięćdziesięcioletni, o żółtym, długim i zagiętym wąsie, o wąskich ramionach i chudych członkach”, „Długi i chudy, pływał w ubraniach, które kupował zawsze zbyt wielkie, w złudzeniu, że będą się nosić... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06