Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Edgar Degas Primabalerina - opis, interpretacja i analiza obrazu - strona 2

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
dobre pomaranczowe
mariusz psikutas • 2020-02-19 18:15:01
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Dzięki za interesujący artykuł! Radzę również zajrzeć na ciekawą stronę - Enguide...
Lena • 2020-02-19 12:38:14
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

przestrzenią, która zmienia swoje tonacje zależnie od rozproszonego światła.

„Primabalerina” - interpretacja obrazu

„Primabalerina” Degasa jest dziełem wyjątkowym. Szybkie pociągnięcia pędzla artysty sprawiły, iż tło obrazu wygląda tak, jakby się rozmywało. Można dojrzeć ten efekt w nieco niewyraźnych kształtach oraz bogatej palecie kolorystycznej (barwy są nieco chaotyczne). Wszystko dookoła tancerki zdaje się pochodzić z innej rzeczywistości. Trzeba przyznać Degasowi, iż doskonale oddał on jej stan psychiczny oraz przedstawił ekstazę, w jaką wprowadza taniec – kolory i kształty przestają być statyczne, przestrzeń teatralna gotowa jest przeistoczyć się w dowolne miejsce.

Francuski artysta w „Primabalerinie” nie tylko uwiecznił wspaniałą scenę tańca, uwzględniając przy tym najbardziej nawet subtelną grę świateł, lecz podjął przede wszystkim próbę wniknięcia wgłąb umysłu tancerki oraz próbę nadania przedstawianej sytuacji perspektywy nie samego artysty, ale głównej jej bohaterki. Dzięki temu świat zdaje się wirować, dookoła gromadzą bliżej nieokreślone postaci – ruch nie pozwala dokładnie im się przyjrzeć. W tańcu świat staje się inny – staje się światem widzianym przez tańczącego.

Polecamy również:

  • Edgar Degas Lekcja tańca - opis, interpretacja i analiza obrazu

    Namalowana przez Edgara Degasa w 1874 r. „Lekcja tańca” była obrazem powstałym na zamówienie Jeana-Baptiste Fure'a – francuskiego kompozytora oraz śpiewaka operowego. Jej namalowanie okazało się zadaniem bardzo trudnym, jako że artysta nie mógł oglądać tancerek w czasie prób.... Więcej »

Komentarze (1)
4 + 5 =
Komentarze
kotka psotka • 2019-06-06 07:35:32
Ten obraz mi ściął komputer xd