Grażyna - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motyw patriotyzmu i ojczyzny) - strona 2

jego decyzji. Znając księżną, jej rozwagę i umiejętność wpływania na męża, zwraca się do niej, by prosić ją o interwencję w tej sprawie. Grażyna, nie mogąc zmienić decyzji męża, posuwa się jednak krok dalej od Rymwida. Sama podejmuje decyzję, by odesłać poselstwo krzyżackie. Ten krok skutkuje atakiem Krzyżaków.

Patriotyzm Grażyny kosztował ją życie, lecz w chwili zagrożenia nie wahała się i stanęła do walki z zakonnikami. Grażyna czuła się także odpowiedzialna za swój lud:

(…) Nie chcę ażeby po Litwie gadano,
Że brat na brata następował zdrowie,
Wziął gardło, lub dał za Grażyny wiano (…).

Grażyna nie mogła pozwolić na to, by jej mąż zaangażował się bratobójczą walkę, dlatego też podjęła heroiczną decyzję i sprzeciwiła się woli Litawora. W końcowej części utworu prosi go o wybaczenie, jednak Litawor już wtedy daje już sobie sprawę z błędu, jaki popełnił i z konsekwencji swojego czynu. Z tego też względu rzuca się w płomienie stosu i ginie wraz z małżonką, obwieszczając wcześniej, iż jego żona zginęła z miłości do ojczyzny i swojego ludu.

Motyw ten można traktować jako motyw ponadczasowy. Określa on bowiem obowiązki społeczeństwa i władcy względem ojczyzny i poddanych.

Polecamy również:

  • Grażyna - plan wydarzeń

    1. Do zamku przyjeżdża poselstwo krzyżackie 2. Rymwid, książęcy doradca, rozmawia z Litaworem 3. Rymwid prosi księżną o wstawiennictwo w sprawie nieangażowania Krzyżaków Więcej »

  • Grażyna - problematyka

    W poemacie „Grażyna” podjętych zostało kilka ważnych problemów. Pierwszym z nich jest niewątpliwie zaślepienie Litawora, skądinąd władcy dobrego i rozumnego, władzą i chęcią posiadania jak najrozleglejszych terenów. Więcej »

  • Grażyna - bohaterowie

    Charakterystyka Grażyny - żona Litawora. Córka dziedzica Lidy. W posagu wniosła ziemie Lidy. Wysoka i postawna. Była wzrostu Litawora, dlatego gdy jeździła konno, często mylono ją z mężem. Grażyna była osobą piękną, co ma podkreślać już samo jej imię: „Zwana Grażyną, czyli piękną księżną”. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
.
• 2022-01-25 06:59:05
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13