Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jan Parandowski, Legendy tebańskie – streszczenie - strona 3

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

dorósł dowiedział się w Delfach o swoim przeznaczeniu, które przeraziło go. Przekonany, że to na Koryncie znajdują się jego prawdziwi rodzic, postanowił uciekać z wyspy. W drodze napotkał wóz jakiegoś pana, któremu nie chciał ustąpić z drogi. W wyniku bójki Edyp zabił pana i jego dworzan, nie mając pojęcia, że był to jego ojciec.

Tymczasem w Tebach zaczął rządzić Kreon, brat Jokasty. Miastu zagrażał sfinks, mieszkający w górach i zadający ludziom dziwne zagadki. Kreon obiecał rękę Jokasty temu, kto rozwiążę zagadkę stwora, dzięki czemu odejdzie on na zawsze i przestanie Teby. Tego samego dnia do miasta dotarł Edyp. Przyśniło mu się rozwiązanie zagadki Sfinksa, dzięki czemu ożenił się z Jokastą, swoją matką, nie mając o tym pojęcia. Z tego małżeństwa narodziły się dwie córki: Antygona i Ismena oraz synowie: Polinejkes Eteokles.

Miasto Teby było karane za dawne winy Edypa. Wieszcz Tejrezjasz oświecił mężczyznę i wyjaśnił mu, że przepowiednia wypełniła się. Na wieść o tym Jokasta popełniła samobójstwo, a Edyp wykłuł sobie oczy.

Synowie Edypa mieli rządzić w mieście na zmianę, jednak w wyniku sporu Eteokles wygnał z Teb Polinejkesa. Brat wrócił z wojskami i dokonał oblężenia miasta. W wyniku walki obaj bracia ponieśli śmierć. Kreon ponownie wstąpił na tron nakazując wyrzucić ciało zdrajcy Polinejkesa i nie chować go. Temu zakazowi sprzeciwiła się Antygona pragnąca godnie pochować brata. Za nieposłuszeństwo została żywcem zamurowana w piwnicy.

Polecamy również:

Komentarze (0)
2 + 3 =