Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jan Parandowski, Legendy tebańskie – streszczenie - strona 2

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

ich rodzina nie była szczęśliwa – ich dzieci zmarły w wyniku działania licznych klątw. W końcu Kadmos i Harmonia udali się do Llirii, gdzie zostali przemienieni w węże.

Kolejnym władcą Teb został Lykos. On i jego żona Dirke bardzo źle traktowali swoich krewnych, wyrzucili z pałacu dzieci swojej krewnej, za co chłopcy postanowili się zemścić i gdy dorośli zabili królewską parę i zdobyli zamek. Amfion i Dzetos, bo tak mieli na imię, władali Tebami otaczając miasto murem. Amfion pojął za żonę Niobe, z którą miał aż czternaścioro dzieci. Niobe, dumna ze swojego potomstwa przypadkiem obraziła boginię Latona, za co wszystkie jej dzieci zostały zabite przez Apolla i Artemidę. Pogrążona w żałobie Niobe wróciła do rodzinnego miasta, gdzie długo opłakiwała swoją tragedię. Tak długo, że bogowie zamienili ją w kamień.

Kolejnym władcą Teb został Lajos. Wyrocznia przepowiedziała mu, że zostanie zabity przez własnego potomka, który następnie ożeni się z własną matką. Lajosowi i Jokaście urodził się syn, a przerażeni wizją przepowiedni przekłuli mu pięty kolcami i porzucili w górach. Dziecko zostało przygarnięte przez królową Koryntu, a z powodu opuchniętych stóp nadano mu imię Edyp. Gdy chłopiec

Polecamy również:

Komentarze (0)
2 + 2 =