Henryk VIII i powstanie anglikanizmu - strona 6

była zwolenniczką reformacji. Za jej sprawą do łask powróciły królewskie córki, Maria i Elżbieta, król przyznał im nawet prawo sukcesji zaraz po Edwardzie.

Od czasu nieszczęśliwego upadku podczas turnieju w 1536 roku król coraz częściej chorował. Rana na udzie nie chciała się goić, brak ruchu powodował coraz większą nadwagę. Henryk cierpiał też prawdopodobnie na podagrę i być może syfilis. Zmarł w styczniu 1547 roku.

Anglikanizm a katolicyzm

Inaczej niż pozostałe odłamy protestantyzmu, kościół anglikański nie zrodził się z duchowej potrzeby odnowy kościoła, ale z pobudek politycznych i dynastycznych. Nie wypracował więc swojej doktryny, bo nie ona była tu najistotniejsza, ale przejął większość rozwiązań od innych wyznań reformowanych. Wiele w nim pozostało też z katolicyzmu. Poza papieżem, którego zastąpił monarcha, cała hierarchia kościelna pozostała bez zmian. Nie zniesiono celibatu ani dziesięciny, tyle że świętopietrze nie płynęło już do Rzymu.

Za najwyższy autorytet uznano Biblię.

Polecamy również:

 • Marcin Luter - biografia, poglądy, działalność

  Marcin Luter urodził się w roku 1483 w Eisleben. Jego rodzice wywodzili się warstwy tzw. dziedzicznych czynszowników, jednak zła sytuacja materialna zmusiła ich do opuszczenia wsi i poszukiwania pracy w mieście. Już po narodzinach syna przenieśli się do Mansfeld – Hans Luter, ojciec przyszłego... Więcej »

 • Jan Kalwin - biografia, poglądy, działalność

  Jan Kalwin urodził się we francuskim mieście Noyon, gdzie mieściła się w tym czasie siedziba biskupa. Ojciec Jana, Gererd Kalwin, był biskupim notariuszem, a później sekretarzem. Jan otrzymał staranne wykształcenie. W 1523 udał się do Paryża, by podjąć studia teologiczne, bowiem ojciec przewidział dla niego... Więcej »

 • Jan Hus - biografia, poglądy, działalność

  Jan Hus urodził się w 1370 roku w Czechach. Pochodził z rodziny chłopskiej. Mając 20 lat rozpoczął studia na Uniwersytecie Praskim, a po sześciu latach uzyskał tytuł magistra. W 1398 roku podjął pracę na tymże uniwersytecie jako wykładowca. W wieku 30 lat przyjął święcenia kapłańskie, rok później został... Więcej »

 • Reformacja w Polsce - najważniejsze informacje

  Już od czasów Jana Husa Europę ogarniały niepokoje religijne. W wielu państwach dochodziło do wojen domowych na tym tle. Z Francji falami uciekali protestanci, z Anglii emigrowało wielu duchownych katolickich. Patrząc z tej perspektywy, Polska jawiła się jako ostoja tolerancji religijnej. Idee reformatorskie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58