Henryk VIII i powstanie anglikanizmu - strona 2

pragnął syna. Kiedy stało się jasne, że Katarzyna nie urodzi mu więcej dzieci, podjął starania o unieważnienie małżeństwa. Zabiegi te są określane mianem „królewskiej wielkiej sprawy”. Rzecz była skomplikowana – małżeństwo z wdową po bracie uznawane było za kazirodcze. Jednak Katarzyna utrzymywała, że jej związek z Arturem nie został skonsumowany, a papież udzielił dyspensy na jej ponowne małżeństwo. Mimo to Henryk VIII zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o unieważnienie małżeństwa, jednocześnie prosząc o zgodę na nowe małżeństwo, niezależnie od stopnia pokrewieństwa. Pragnął bowiem poślubić Annę Boleyn, siostrę swej wcześniejszej kochanki.

Papież Klemens VII nie zgodził się na unieważnienie małżeństwa króla, nie chcąc narazić się Karolowi V, siostrzeńcowi Katarzyny Aragońskiej. Negocjacje w tej sprawie prowadził biskup Wolsey. Ponieważ rzecz się przeciągała, a król był niecierpliwy, pozbawił biskupa władzy i majątku. Niedługo potem kolejni duchowni tracili wpływy na angielskim dworze. W 1532 arcybiskupem Canterbury został Thomas Cranmer, który wbrew woli papieża unieważnił ślub Henryka VIII z Katarzyną.

Powstanie kościoła anglikańskiego – anglikanizm

W 1533 roku król

Polecamy również:

 • Marcin Luter - biografia, poglądy, działalność

  Marcin Luter urodził się w roku 1483 w Eisleben. Jego rodzice wywodzili się warstwy tzw. dziedzicznych czynszowników, jednak zła sytuacja materialna zmusiła ich do opuszczenia wsi i poszukiwania pracy w mieście. Już po narodzinach syna przenieśli się do Mansfeld – Hans Luter, ojciec przyszłego... Więcej »

 • Jan Kalwin - biografia, poglądy, działalność

  Jan Kalwin urodził się we francuskim mieście Noyon, gdzie mieściła się w tym czasie siedziba biskupa. Ojciec Jana, Gererd Kalwin, był biskupim notariuszem, a później sekretarzem. Jan otrzymał staranne wykształcenie. W 1523 udał się do Paryża, by podjąć studia teologiczne, bowiem ojciec przewidział dla niego... Więcej »

 • Jan Hus - biografia, poglądy, działalność

  Jan Hus urodził się w 1370 roku w Czechach. Pochodził z rodziny chłopskiej. Mając 20 lat rozpoczął studia na Uniwersytecie Praskim, a po sześciu latach uzyskał tytuł magistra. W 1398 roku podjął pracę na tymże uniwersytecie jako wykładowca. W wieku 30 lat przyjął święcenia kapłańskie, rok później został... Więcej »

 • Reformacja w Polsce - najważniejsze informacje

  Już od czasów Jana Husa Europę ogarniały niepokoje religijne. W wielu państwach dochodziło do wojen domowych na tym tle. Z Francji falami uciekali protestanci, z Anglii emigrowało wielu duchownych katolickich. Patrząc z tej perspektywy, Polska jawiła się jako ostoja tolerancji religijnej. Idee reformatorskie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
Twoja mama
• 2022-05-16 09:15:42
Nic nie ma przydatnego ogólnie to jebač to tą stronę
• 2022-05-16 08:06:33
HahA
• 2022-05-15 21:02:13
Sus
• 2022-05-15 17:02:41
10/10 pomógł mi w prezentacji o tlenie
• 2022-05-15 13:43:19