Gall Anonim - biografia - strona 3

zakłada, że Gall Anonim był mnichem w węgierskim klasztorze w Samogyvar, skąd trafił do Polski. Badacze sądzą jednak, że wtedy na Węgrzech nie było jeszcze tak dobrze rozwiniętej kultury, by autor „Kroniki polskiej” mógł zdobyć tam niezbędne umiejętności – a na ich posiadanie wskazuje analiza stylistyczna utworu.

3. Bardzo szybko obalono także teorię, że Gall Anonim był Polakiem. U jej podstaw stanęła pomyłka jednego z drukarzy, który jako autora „Kroniki polskiej” podał niejakiego Michała Gallusa. Szybko okazało się, że nikt taki nie istniał w historii rodzimej literatury.

4. Przez długi czas przypuszczano także, że Gall Anonim należał do ważnego rodu weneckiego (Orseolich). Z jakiejś przyczyny musiał się ukrywać, trafił więc do klasztoru św. Mikołaja w Wenecji. Później miał być nauczycielem Mieszka Bolesławowica (syna Bolesława Śmiałego), z którym udał się do Polski.

5. Przypuszczano także, że Gall Anonim pochodził z Flandrii (był tam mnichem w klasztorze św. Idziego), skąd wraz z biskupem poznańskim przybył do Polski.

Świadectwo Galla Anonima

Sam Gall Anonim pisał, że do Polski przybył z Węgier, gdzie znalazł się w wyniku odbywanych pielgrzymek. W kraju tym brał udział w spotkaniu Bolesława Krzywoustego z Kolomanem Uczonym, ówczesnym królem Węgier. Wielokrotnie podkreślał też swoje przywiązanie do kultu św. Idziego – stąd w wielu teoriach łączono go z klasztorami działającymi pod patronatem tego świętego.

Polecamy również:

  • Gall Anonim Kronika polska - streszczenie

    Księga I - Księgę autor rozpoczyna dedykacją dla polskich władców i zwierzchników na dworze. Kronikarz podkreśla swoją małość wobec ich wiedzy i rozumu, a także prosi Ducha Świętego o pomoc i opiekę na czas pisania. Wstęp – napisany na kształt rymowanej i rytmicznej pieśni – zdaje relację... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 2 =
Pako
2016-06-13 18:29:53
Szkoda, ze w szkołach uczą nas kronik kogoś takiego jak Gall. Człowiek o którym wiadomo tyle co nic, który nie miał nawet odwagi podpisać się pod swoim dziełem. Mamy kroniki Boguchwała i Kadłubka, które poparte są np kronikarzem Nestorem
Ostatnio komentowane
Autor urodził się na wsi Korolowka k. Tarnopola.
Jerzy Zawadzki • 2021-08-01 17:42:54
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39