Charakterystyka Chilona - strona 2

zaczął prowadzić wystawne życie, okazując przy tym pogardę dla ubogich.

W czasie wnikania do grupy chrześcijan poznał on Glaukusa – człowieka, któremu wyrządził niegdyś wielką krzywdę, wydając jego bliskich handlarzom niewolników. Chilon zaczął się bać o swoją przyszłość (Eunice przedstawiła go jako wróżbiarza) – obawiał się nie tyle wyjścia na jaw prawdy, ale zemsty. Dlatego też podjął decyzję o wynajęciu Ursusa, by ten wyeliminował niewygodnego dla siebie człowieka. Jako że musiał w jakiś sposób przekonać towarzysza Ligii, przekonywał go, iż ma do czynienia z niebezpiecznym dla chrześcijan zdrajcą. Glaukus nie został jednak zabity, później zaś przebaczył Grekowi, co bardzo zdziwiło bohatera.

Zdrada i kłamstwo często motywowały działanie Chilona. Kiedy Winicjusz chciał zrezygnować z jego usług i zapłacił mu, by przestał inwigilować chrześcijan (obiecał wspierać go finansowo, gdy będzie spełniał jego prośby). Grek nie miał jednak zamiaru na to przystać. Winicjusz ukarał go chłostą, co zrodziło w nim wielkie pragnienie zemsty. Niebawem w Rzymie pojawiły się płomienie, a Chillon, chcąc zrealizować swój plan, wskazał chrześcijan jako winnych kataklizmu. Co więcej, rozpowszechniał złowrogie

Polecamy również:

 • Charakterystyka Marka Winicjusza

  Marek Winicjusz to główny bohater „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, powieści napisanej w 1896 r. Początkowo syn siostry Petroniusza oraz jednego  z rzymskich konsulów wydaje się postacią negatywną, jednak z czasem przechodzi wewnętrzną przemianę, stając się człowiekiem wartościowym i... Więcej »

 • Charakterystyka Ligii

  Ligia – główna postać kobieca występująca w „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza – nosiła niegdyś imię Kallina. Była ona córką króla wojowniczego ludu Ligów. W pewnym momencie zaczęli oni zagrażać militarnie Rzymowi, gdyż prowadzili swoje działania niemal na jego... Więcej »

 • Charakterystyka Petroniusza

  Petroniusz – jeden z głównych bohaterów „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza – w przeszłości był zarządcą Bitynii. W „Quo vadis” mieszka Rzymie i jest jednym z najbardziej cenionych przez cezara doradców, również pierwszą osobą oceniającą jego... Więcej »

 • Charakterystyka Nerona

  Neron – jeden z pierwszoplanowych bohaterów „Quo vadis” – to postać historyczna, cesarz rzymski w latach 54-68. Okres jego panowania jest trudny do jednoznacznej oceny. Niewątpliwie było to despota, próbujący zwiększyć zakres swoich kompetencji kosztem senatu (pod koniec... Więcej »

 • Quo vadis - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Poppea Sabina - druga żona Nerona, najpiękniejsza, ale również najokrutniejsza kobieta na dworze cezara. Ma duży wpływ na męża. Tygellinus - ... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
jsha
lol xd • 2021-09-21 19:01:58
dizeki bardzo, gang sicario$ pozdrawia
sentino • 2021-09-21 18:53:22
extra dziękuje
lol • 2021-09-21 15:40:54
kozacki material
johncena • 2021-09-21 14:35:44
dzięki zrobiliście mi zadanie z polaka
Twoja Stara • 2021-09-20 16:27:02