(Anakreont), zagrzewającą do walki (Tyrteusz), sławiącą bogów (Pindar), miłosną (Safona). Za najwspanialszych poetów uznawano trójkę twórców: Anakreonta, Safonę i Pindara. Anakreont był autorem poezji lekkiej, czasami żartobliwej, sławiącej miłość i wino. Znalazł licznych naśladowców, a wiersze pisane zgodnie ze stylem zaproponowanym przez poetę nazywano anakreontykami. Safona natomiast sławiła miłość, w której najistotniejsze były silne, szczere uczucia. Obok liryków miłosnych pozostawiła także epitalamia, tworzone z okazji wesel swoich licznych przyjaciółek. Pindar zaś, to poeta znany najbardziej ze swoich hymnów pisanych na cześć bogów, Apolla i Dionizosa. Hymny poświęcone pierwszemu zwano peanami, drugiemu – dytyrambami. Dytyramby odegrają w V w p.n.e. istotną rolę, ponieważ między innymi z nich, wykształci się tragedia grecka.
Jeśli wierzyć tradycji, w VI w. p.n.e. tworzy bajki niejaki Ezop. Nie jest to do końca ustalone, ponieważ postać Ezopa jest na poły legendarna. Uznawany jest on jednak za twórcę bajki zwierzęcej, czyli takiej, w której bohaterami są zwierzęta, ale jako nosiciele cech ludzkich.
W VII i VI w. p.n.e. kształtują się pierwsze dwa znane greckie porządki architektoniczne:
Antyk - charakterystyka epoki (starożytność - ramy czasowe, nazwa, kultura) - strona 3
Polecamy również:
-
Arystofanes - biografia, twórczość
Ateński dramatopisarz, żyjący i tworzący w Grecji prawdopodobnie w okresie 446 – 385 p.n.e. Uważany jest za twórcę komedii staroattyckiej. Artysta kształcił się w Atenach, gdzie bardzo wcześnie rozpoczął swoją działalność pisarską. Stworzył łącznie 45 komedii, a w całości zachowało się jedynie 11 sztuk. Więcej »
-
Ajschylos – biografia, książki
Urodził się w 525 roku p.n.e. w Eleusis. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych tragików z Aten. Uważa się, że to właśnie on stworzył zasady greckiej tragedii. Więcej »
-
Filozofia antyczna - charakterystyka
Termin filozofia znaczy tyle, co „umiłowanie mądrości”, natomiast filozof jest „przyjacielem mądrości”. Definicję filozofii krótko sformułował Władysław Tatarkiewicz, który stwierdził, że „jest to nauka o tym, co dla ludzkości najważniejsze i najcenniejsze”. Pojęcie... Więcej »
-
Kultura i sztuka starożytna - charakterystyka
Właściwą kulturę grecką poprzedzała kultura kreteńska i mykeńska (XIX – XII w. p. n. e.). W XV w. p.n.e. Achajowie najechali Kretę i zapoczątkowali surowy styl mykeński. W dziejach kultury greckiej wyróżnia się natomiast trzy podstawowe okresy. Więcej »
-
Teatr grecki - geneza, historia
Początki dramatu greckiego sięgają VIII w. p. n. e. i są związane głównie z obrzędami na cześć boga Dionizosa (tzw. Wielkie Dionizje), ale na powstanie teatru miały również wpływ misteria eleuzyńskie i kult zmarłych. Najważniejszym tworzywem dramatu były pieśni chóralne. Dytyramby stały się... Więcej »