Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Sarmatyzm - cechy pozytywne i negatywne

Ostatnio komentowane
fjhgxfhjyr97o7tretrtyrteert
35t • 2019-11-11 17:56:48
słabe
nick • 2019-11-11 16:38:46
do niczego. Kto to napisał ?
passat • 2019-11-11 13:32:12
nawet rozumiem , ale średnio haha
x.x.księżniczka.x.x • 2019-11-11 11:43:11
e e eluwina
eluwina • 2019-11-11 11:17:58
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pod koniec XVI i na początku kolejnego stulecia nastąpiła terytorialna oraz społeczna ekspansja Rzeczpospolitej. W efekcie przenikania się poszczególnych i zróżnicowanych elementów cywilizacji Zachodu oraz Wschodu, uformowała się na obszarze państwa polsko – litewskiego unikalna kultura szlachecka. Nazwano ją sarmatyzmem – od historiograficznego mitu wywodzącego polityczny naród szlachecki od starożytnych Sarmatów.

Ta nowa forma kultury miała – ze względu na swoich twórców i nosicieli, przede wszystkim charakter kultury ziemiańskiej. Skoncentrowanie się na gospodarce rolnej, także silny już w XVII w. pacyfizm szlachty, nie wykluczały gloryfikacji cnót rycerskich. Jednak domniemana waleczność i rycerskość w epoce nowożytnej, nosiła raczej znamiona pustych deklaracji oraz sfery czysto symbolicznej.

Popularyzacja sarmackiego mitu skutkowała przekonaniem o wyższości polskiej szlachty – już nie tylko od pozostałych grup społecznych ówczesnej Rzeczpospolitej, ale także wobec innych narodów. Ta specyficzna forma megalomani narodowej funkcjonowała często w formie mesjanistycznej – misja dziejowa powierzona przez samego Boga Polakom.

Jednocześnie narastały wówczas postawy – wcześniej nieznane

Polecamy również:

  • Polska szlachta w XVI w. i jej znaczenie

    Już w XIV oraz XV w. szlachta polska otrzymała swoje podstawowe przywileje. Podstawowym dążeniem tej grypy społecznej, było przede wszystkim utrzymanie zdobytej pozycji. Starano się przy tym aby stan ten stał się ściśle zamknięty – przeznaczony tylko dla wybranej grupy osób. Od roku 1578 monarcha nie... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =