Śmierć marszałka Józefa Piłsudskiego i związany z tym rozpad BBWR-u (1935) doprowadziły do znacznego chaosu i osłabienia sanacji w Polsce. Po serii zakulisowych działań i układów władzę zdołał utrzymać niepewny sojusz prezydenta Ignacego Mościckiego i marszałka Edwarda Śmigłego – Rydza, do którego później dokoptowano ministra spraw zagranicznych Józefa Becka. Mimo to koła rządzące potrzebowały stworzenia partii, która mogłaby kontynuować tradycję BBWR-u i legitymować oficjalnie władzę sanacyjną w Polsce.
W roku 1937 pułkownik Adam Koc ogłosił oficjalnie powstanie nowej organizacji politycznej, jaką był Obóz Zjednoczenia Narodowego. W skład OZN, nazywanego przez przeciwników politycznych pogardliwie „Ozonem”, wchodziło wielu dawnych członków BBWR-u, jak również nowi zwolennicy faktycznych władz w Polsce. Celem Rydza – Śmigłego było stworzenie nowej, „oficjalnej” partii, która byłaby w stanie sprawować władzę większościową. Ze względu na dużą liczbę osób związanych z wojskiem, jak również samą osobę twórcy, OZN miał charakter prawie paramilitarny. Celem organizacji było umocnienie władzy i popieranie naczelnego wodza, jak również kultywowanie pamięci o Marszałku i jego dokonaniach. Podobnie jak BBWR, OZN nie miał dokładnie sprecyzowanego programu politycznego, stawiając raczej na ufanie wizji wodza.
OZN okazał się być jednak tworem politycznym daleko słabszym od BBWR-u. Spotkał się on nie tylko z oporem dawnej opozycji prawicowej i lewicowej, ale i dużej części zwolenników Sanacji. Nie udało mu się stać ruchem prawdziwie masowym, a jego siła polityczna była bardzo mała. Mimo to organizację tą rozwijano aż do wybuchu II wojny światowej. Działacze „Ozonu” założyli w roku 1942 Obóz Polski Walczącej, jednakże również ta organizacja niepodległościowa nie znalazła szerszego odzewu. Koniec końców próba stworzenia nowej jakości na scenie politycznej umarła śmiercią naturalną podczas II wojny światowej.
Obóz Zjednoczenia Narodowego - czym był, organizacja, program, historia
Polecamy również:
-
Ignacy Mościcki - biografia, prezydentura, wynalazki
Ignacy Mościski przyszedł na świat 1.12.1867 roku w Mieszanowie, na terenach zaboru rosyjskiego. Pochodził z rodziny o korzeniach szlacheckich, zaangażowanej w oba powstania narodowe XIX wieku. Nauki elementarne pobierał w Płocku, Zamościu i Warszawie. Później podjął zaś studia chemiczne na... Więcej »
- Edward Śmigły-Rydz - biografia, zasługi
-
Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem (BBWR) - historia, znaczenie, cele
Po przejęciu władzy w Polsce w roku 1926 zwolennicy Józefa Piłsudskiego starali się zrobić wszystko, by ustabilizować sytuację w kraju i umocnić kontrolę nad państwem. W przeciwieństwie do metod państw totalitarnych, w których stosowano by terror do zastraszenia ludności, w Polsce nowe władze starały... Więcej »