Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Napoleon Bonaparte a sprawa polska. Czy Napoleon oszukał Polaków?

Ostatnio komentowane
KPK to podstawa prawna jednak nieograniczona do danego kraju dr Arletta Bolesta adwokat ...
Arletta Bolesta • 2019-04-21 08:49:52
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Ocena działalności Napoleona w sprawie polskiej zawsze przysparzała problemów historiografii polskiej. Było to efektem bardzo niejednoznacznej polityki, jaką cesarz Francuzów prowadził wobec swoich najwierniejszych sojuszników.

Polacy byli u boku Napoleona od samych początków jego kariery, jeszcze w czasie wojen we Włoszech, gdzie Jan Henryk Dąbrowski organizował swoje Legiony. Napoleon traktował jednak te siły bardzo instrumentalnie, pozwalając im na powolny rozpad po zawarciu pokoju z Austrią, a część żołnierzy wykorzystując, ironicznie, do zwalczania powstania na Santo Domingo.

Po raz kolejny karta polska okazała się ważna w czasie walk z III i IV koalicją, gdy walki sięgnęły swym zasięgiem na terytorium dawnej Rzeczpospolitej. Z jednej strony Napoleon wynagrodził wspierających go z całych sił Polaków utworzeniem namiastki państwowości, jaką było samodzielne Księstwo Warszawskie. Z drugiej -  jak już przed chwilą powiedziano – była to jedynie namiastka, nie spełniająca wielkich ambicji polskich. Dodatkowo państwo to nie było do końca samodzielne, bowiem Francuzi często wtrącali się do jego wewnętrznej polityki. Napoleon tworząc Księstwo chciał utworzyć swoistą przeciwwagę dla swoich

Polecamy również:

  • Legiony Polskie we Włoszech - czym były, geneza, cel, bitwy, opis

    Idea walki o niepodległość Rzeczpospolitej nie zniknęła wraz z upadkiem insurekcji kościuszkowskiej, a wręcz przeciwnie. Jej ocalali uczestnicy starali się cały czas prowadzić walkę  o wolność,  poszukując wsparcia i sojuszników poza granicami kraju. Jednym z najbardziej obiecujących... Więcej »

  • Józef Poniatowski - biografia, dokonania - historia

    Książę Józef Antoni Poniatowski urodził się 7.05.1763 roku w Wiedniu. Pochodził ze znanej polskiej rodziny szlacheckiej, jednakże jego dzieciństwo upłynęło na dworze austriackim, gdzie jego matka była dwórką cesarzowej, a ojciec służył w armii. Pierwszy okres życia spędził więc wychowując się w... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =