Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Inwazja Włoch na Abisynię (1935)

Ostatnio komentowane
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
kjj
n • 2019-12-06 12:44:28
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
jd
jd • 2019-12-05 16:50:39
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Kom...
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Komentarz nie został zapisany. Nie podano tr • 2019-12-04 17:25:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Włoski dyktator i faktyczny twórca faszyzmu, Benito Mussolini, był jednocześnie niezwykle ambitnym politykiem, który chciał uczynić Włochy potęgą na skalę światową. W swojej polityce nawiązywał często do idei odbudowy Imperium Rzymskiego i przejęcia „utraconych” ziem. Rzeczą oczywistą jest, że takie hasła powodowały wzrost poparcia dla duce, a ewentualne sukcesy jeszcze bardziej ugruntowałyby jego pozycję. Jednakże problemem było znalezienie odpowiedniego celu ekspansji włoskiej, który nie naraziłby ją na konflikt z o wiele silniejszymi potęgami kolonialnymi.

W latach 30. jedyną dostępną alternatywą dla ambicji imperialnych Włochów była Abisynia (obecnie Etiopia) – jedno z nielicznych wolnych państw w Afryce. Armia abisyńska była waleczna, ale bardzo słabo uzbrojona, zwłaszcza w nowoczesną broń. Wydawało się więc, że państwo to stanowi łatwy cel ekspansji. Abisynia cieszyła się pewnym poparciem światowej opinii publicznej, nie przekładało się to jednak na wymierną pomoc.

Włosi rozpoczęli inwazję na Abisynię w roku 1935, prędko jednak okazało się, że włoska armia jest  nieprzygotowana do wojny i działała bardzo nieudolnie. Mimo wielokrotnej przewagi sprzętowej i liczebnej Włosi ponosili

Polecamy również:

  • Faszym - założenia, znaczenie, przedstawiciele

    Faszyzm jest totalitarnym systemem politycznym, a także ideologią, której źródła sięgają początku XX wieku (dzieła Georgesa Sorela, Charlesa Peguy'a i Huberta Lagardelle'a), a która swój ostateczny kształt uzyskała w latach 20. XX wieku we Włoszech. Więcej »

  • Benito Mussolini - biografia, działalność, najważniejsze informacje

    Benito Mussolini urodził się w 1883 roku w Dovia di Predappio we Włoszech. Jego ojciec był kowalem, a matka nauczycielką. Z powodu socjalistycznych poglądów ojca syn otrzymał imię Benito (na cześć Benita Juareza). Mimo ateizmu ojca, Benito uczył się w Gimnazjum Ojców Salezjanów. Mussolini... Więcej »

  • Marsz na Rzym - przyczyny, skutki

    Włochy są uznawane za jednego z „przegranych zwycięzców” I wojny światowej. Mimo że wplątały się w wojnę z własnej inicjatywy, stając do walki przeciwko dawnym sojusznikom i ponosząc ogromne straty w ludziach, nie udało im się praktycznie uzyskać żadnego z celów wojennych, jakie sobie... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =