II rozbiór Polski - skutki. Ziemie zabrane w II rozbiorze Polski

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja w roku 1791 spotkało się z oporem i niechęcią państw sąsiadujących z Rzeczpospolitą, szczególnie zaś Rosji i Prus. Obawiano się, że są to działania mające na celu wyciągnięcie państwa z głębokiego kryzysu i jeżeli nie zatrzyma się ich w porę, Rzeczpospolita może ponownie stać się groźnym przeciwnikiem. Stąd właśnie środki zaradcze w postaci poparcia obozu przeciwników reform, utworzenia konfederacji targowickiej i wynikłej z niej wojny polsko – rosyjskiej w roku 1792.

Po przystąpieniu do Targowicy króla klęska reform stała się nieunikniona. Jednocześnie zaś państwa sąsiednie postanowiły o kolejnym rozbiorze Rzeczpospolitej. Katarzyna II, przez długi czas uważająca, że Rosja jest w stanie kontrolować i wchłonąć całe terytorium Rzeczpospolitej ostatecznie zmieniła zdanie, a Prusy chciały dalszego powiększenia swojego terytorium i zajęcia wcześniej znajdujących się poza ich jurysdykcją wielkich miast – Torunia i Gdańska. W rozbiorze nie wzięła udziału Austria. Angażowała ona w tym czasie wszystkie siły w długą i wyczerpującą wojnę z rewolucyjną Francją, stąd też nie była zainteresowana rozdzielaniem własnych sił.

Układ rozbiorowy podpisano 23.01.1793 roku w Petersburgu. W jego następstwie Prusy zajęły Wielkopolskę i Mazowsze, a Rosja Białoruś, Ukrainę i Podole. Rozbiór ratyfikowano na sejmie w Grodnie (VI-XI.1793 roku), który był jednocześnie ostatnim sejmem w Rzeczpospolitej. Ostatecznie obalono też poprzednie reformy, pozostawiając jedynie nieliczne wprowadzone wtedy prawa.

Polecamy również:

  • Insurekcja kościuszkowska - data, przyczyny, okoliczności wybuchu

    Przegrana w wojnie polsko - rosyjskiej w roku 1792, II Rozbiór Polski i związana z tymi wydarzeniami okupacja rosyjska  podkopały i tak już chwiejną ekonomię Rzeczpospolitej, jak również bardzo radykalizowały nastroje w społeczeństwie. Wojska rosyjskie zachowywały się tak, jak większość... Więcej »

  • Konfederacja targowicka - przyczyny, cele, uczestnicy, przebieg

    Konstytucja 3 Maja, uchwalona w roku 1791, była radykalną i ostatnią próbą naprawy ustroju Rzeczpospolitej i całkowitej jej reformy. Zawarte w niej zapisy miały za zadanie przekształcić państwo i uczynić je na powrót znaczącym graczem na arenie politycznej, jednocześnie zaś ukrócić samowolę... Więcej »

  • Konstytucja 3 maja - geneza, reformy, znaczenie

    Konstytucja 3 maja została uchwalona podczas Sejmu Czteroletniego (1788-1792) , który od 1790 r. był sejmem skonfederowanym, a więc nie obowiązywała na nim zasada liberum veto. Dzięki temu udało się przyjąć radykalny program konstytucji. Więcej »

  • III rozbiór Polski - przyczyny, kto brał udział, przebieg

    Insurekcja kościuszkowska (1794), podobnie jak wcześniej uchwalenie Konstytucji 3 Maja, bardzo zaniepokoiły państwa zaborcze. Obawiano się, że podobne ruchy w przyszłości mogą utrudnić asymilację ziem wcielonych do poszczególnych państw i stanowić zagrożenie dla ich stabilności, być może też doprowadzić do... Więcej »

  • Sejm Wielki - geneza, przyczyny, stronnictwa polityczne, przebieg

    Po sejmie rozbiorowym (1773 - 1775) sytuację wewnętrzną w Rzeczpospolitej można określić jako bardzo złą; większą część polityki zewnętrznej i wewnętrznej państwa kontrolowała Rosja, co oznaczało, że wszystkie decyzje polityczne podejmowane przez polskiego króla były wynikiem ustaleń Stanisława Augusta... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 2 =
lolek
2020-04-28 11:15:54
kurde nie widze skutków
imiennik
2018-09-07 14:10:51
całkiem ok hmmmmmm...
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27