Endocytoza i jej rodzaje

Endocytoza to proces dzięki któremu komórka eukariotyczna poprzez wpuklenie błony komórkowej i odcięcie pęcherzyka endocytarnego, pobiera ze środowiska zewnętrznego do wnętrza komórki substancje. Ze względu na rodzaj pobieranych substancji wyróżnia się: pinocytozę oraz fagocytozę.

Pinocytoza - etapy, rodzaje

Podczas pinocytozy pobierane są przez komórkę wielkocząsteczkowe substancje rozpuszczalne w wodzie, w postaci płynnej. Pęcherzyki, w których znajdują się pobrane substancje nazywa się pęcherzykiami pinocytarnymi. Odyrwają się od błony komórkowej i poruszają w cytoplaźmie komórki. Następnie pęcherzyki zostają rozłożone poprzez enzymy lizosomalne. Organizmy jednokomórkowe i wielokomórkowe wykorzystują pinocytozę jako sposób odżywiania się.
W procesie pinocytozy określanym inaczej jako endocytoza receptorowa, substancje zawarte w płynie otaczającym komórkę zostają pobrane w sposób selektywny. W tym rodzaju pinocytozy pęcherzyki mogą być otoczonę białkiem - klatryną, które umożliwia komórką pobieranie ze środowiska zewnętrznego wybranych związków np. witamin lub hormonów.

Fagocytoza - etapy

Fagocytoza polega na pobieraniu ze środowiska zewnętrznego stałych cząstek o średnicy większej niż 0,5-1 µm, np. bakterie. Receptor znajdujący się w błonie identyfikuje pokarm a następnie tworzy się wpuklenie w błonie komórkowej i cząstka zostaje zamknięta w pęcherzyku, który oddziela się od błony i wnika do cytoplazmy. Po połączeniu pęcherzyka z lizosomami dochodzi do powstania fagosomu, gdzie następuję jego degradacja przy użyciu enzymów lizosomowych. Proste związki ulegają wchłonięciu do cytoplazmy a pozostałe zostają wydalone z komórki na drodze egzocytozy.

                                                                                     Fagocytoza, pinocytoza, endocytoza receptorowa
                                                                              Fagocytoza, pinocytoza, endocytoza receptorowa


Fagocytoza jest sposobem odżywiania się pierwotniaków, ale również występuję w organizmach wielokomórkowych. W odporności wrodzonej za jej pomocą komórki żerne takie jak makrofagi, neutrofile czy monocyty rozpoznają i niszczą mikroorganizmy chorobotwórcze.

Polecamy również:

  • Budowa błony komórkowej

    Każda komórka jest otoczona błoną komórkową (plazmolemmą), która oddziela ją od środowiska zewnętrznego i zapewnia z nim kontakt. Poszczególne składniki komórki są oddzielone od cytoplazmy jedną (siateczka wewnątrzplazmatyczna, aparat Golgiego, wakuola, lizosomy, peroksysomy,... Więcej »

  • Siateczka śródplazmatyczna szorstka i gładka

    Siateczka śródplazmatyczna (retikulum endoplazmatyczne) to struktura błoniasta występująca we wszystkich rodzajach komórek jądrzastych (komórkach protistów, grzybów, roślin i zwierząt). Tworzy ją złożony trójwymiarowy system kanalików, rozgałęzionych rurek... Więcej »

  • Rybosomy

    Rybosomy to niewielkie organelle (16-24 nm) pozbawione błony,  zbudowane z białka i rybosomalnego RNA (rRNA). Składają się z dwóch dopasowanych podjednostek: mniejszej i większej. Obie podjednostki powstają w jąderku jądra komórkowego i oddzielnie... Więcej »

  • Aparat Golgiego

    Aparat Golgiego (struktury Golgiego) to organellum, które zwykle występuje w pobliżu jądra komórkowego, nie posiada połączenia z siateczką wewnątrzplazmatyczną i nigdy nie ma przyczepionych rybosomów.  Więcej »

  • Lizosomy, peroksysomy, glioksysomy

    Lizosomy to niewielkie kuliste pęcherzyki otoczone pojedynczą błoną. Występują tylko w komórkach zwierzęcych, powstają w ten sam sposób jak pęcherzyki Aparatu Golgiego. Wypełnione są enzymami hydrolitycznymi, które rozkładają różne związki organiczne (białka, lipidy,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
Ez
• 2025-04-07 14:53:18
AAAA
• 2025-04-06 10:59:03
,m
• 2025-04-06 09:43:25
gg
• 2025-04-04 16:49:00
Może być
• 2025-03-27 18:35:05