Rybosomy

Rybosomy to niewielkie organelle (16-24 nm) pozbawione błony,  zbudowane z białka i rybosomalnego RNA (rRNA). Składają się z dwóch dopasowanych podjednostek: mniejszej i większej. Obie podjednostki powstają w jąderku jądra komórkowego i oddzielnie transportowane są do miejsca przeznaczenia, gdzie łączą się ze sobą tylko podczas translacji.


Budowa przestrzenna rybosomu
Budowa przestrzenna rybosomu/Vossman (25.05.2009)/commons.wikimedia.org


Rybosomy występują we wszystkich rodzajach komórek. U Procaryota rybosomy małe (70 S) zlokalizowane są w cytoplazmie, natomiast u Eucaryota rybosomy występują w cytoplazmie (80 S) oraz w chloroplastach i mitochondriach. Wśród rybosomów cytoplazmatycznych eukariontów wyróżnić możemy:
rybosomy wolne – syntezują białka, które pozostaną w cytoplazmie
rybosomy związane z siateczką wewnątrzplazmatyczną szorstką – syntezują białka transportowane na zewnątrz komórki

Funkcją rybosomu jest biosynteza białka. W czasie translacji cząsteczka mRNA przesuwa się wzdłuż rybosomu, a tRNA dołącza kolejne aminokwasy do powstającego łańcucha polipeptydowego. 

 

Mechanizm działania rybosomu
Mechanizm działania rybosomu

 

Polecamy również:

  • Budowa błony komórkowej

    Każda komórka jest otoczona błoną komórkową (plazmolemmą), która oddziela ją od środowiska zewnętrznego i zapewnia z nim kontakt. Poszczególne składniki komórki są oddzielone od cytoplazmy jedną (siateczka wewnątrzplazmatyczna, aparat Golgiego, wakuola, lizosomy, peroksysomy,... Więcej »

  • Siateczka śródplazmatyczna szorstka i gładka

    Siateczka śródplazmatyczna (retikulum endoplazmatyczne) to struktura błoniasta występująca we wszystkich rodzajach komórek jądrzastych (komórkach protistów, grzybów, roślin i zwierząt). Tworzy ją złożony trójwymiarowy system kanalików, rozgałęzionych rurek... Więcej »

  • Aparat Golgiego

    Aparat Golgiego (struktury Golgiego) to organellum, które zwykle występuje w pobliżu jądra komórkowego, nie posiada połączenia z siateczką wewnątrzplazmatyczną i nigdy nie ma przyczepionych rybosomów.  Więcej »

  • Lizosomy, peroksysomy, glioksysomy

    Lizosomy to niewielkie kuliste pęcherzyki otoczone pojedynczą błoną. Występują tylko w komórkach zwierzęcych, powstają w ten sam sposób jak pęcherzyki Aparatu Golgiego. Wypełnione są enzymami hydrolitycznymi, które rozkładają różne związki organiczne (białka, lipidy,... Więcej »

  • Wakuola (wodniczka)

    Wakuola (wodniczka) jest organellum występującym w komórkach roślinnych i grzybowych. U roślin wakuole są zazwyczaj duże i nieliczne (mogą zajmować nawet 90% objętości komórki). Liczba wakuoli zależy jednak od wieku, funkcji i stanu czynnościowego komórki (merystemu pierwotne zawierają liczne... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 3 =
Justyna
2022-09-01 11:12:32
Rybosomy nie są organellami, sami napisaliście, że są pozbawione błony a to z góry wyklucza nazwanie ich organellami
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17