Jądro komórkowe

Jądro komórkowe jest największą organellą komórki, zazwyczaj kuliste i położone centralnie. Zdarza się jednak, że jądro może mieć inny kształt - płatowate lub nerkowate występuje w leukocytach, owalne zaś w mięśniach poprzecznie prążkowanych. Komórki, które zawierają więcej niż jedno jądro komórkowe to komórczaki (pleśniak, włókna mięśni poprzecznie prążkowanych).

Jądro komórkowe w komórkacj HeLa  

Jądro komórkowe w komórkacj HeLa -
z prawej i w środku jądro w czasie mitozy, z lewej jądro w czasie interfazy

Budowa jądra komórkowego

Jądro komórkowe składa się z:

Otoczki jądrowej
Otoczka zbudowana jest z dwóch błon elementarnych. Wewnętrzna błona jest gładka. Zewnętrzna posiada rybosomy i przechodzi w błonę siateczki śródplazmatycznej. Błona jest perforowana - posiada pory, dzięki którym jądro pozostaje w kontakcie z cytoplazmą (przez nie odbywa się wymiana drobnocząsteczkowych substancji).

Kariolimfy (nukleoplazmy)
Kariolimfa wypełnia wnętrze jądra komórkowego. Tworzy płynne środowisko, w którym zanurzona jest chromatyna i jąderko. Składa się z wody, białek (histonowych i niehistonowych) oraz enzymów (polimeraza DNA i RNA).

Jąderka
W komórce występuje zazwyczaj jedno jąderko nie oddzielone od kariolimfy żadną błoną. Jąderko zaangażowane jest w syntezę rybosomalnego RNA (rRNA) oraz podjednostek rybosomów.

Budowa jądra komórkowego 
 Budowa jądra komórkowego

 

Chromatyna to włóknista substancja zbudowana z DNA, białek histonowych i niehistonowych. W czasie interfazy chromatyna przyjmuje postać skomplikowanej, nieuporządkowanej plątaniny długich i cienkich nici (fibryli). W zależności od kondensacji wyróżniamy euchromatynę (chromatynę luźną, aktywną genetycznie), heterochromatynę (chromatynę zwartą, nieaktywną genetycznie). 

Gdy komórka przygotowuje się do podziału następuje kondensacja (skręcenie) chromatyny w wyniku czego widoczne są chromosomy. Chromosomy składają się z dwóch podłużnych połówek - chromatyd połączonych w obszarze zwanym centromerem.

Funkcje jądra komórkowego:

• Zawiera materiał genetyczny komórki
• Umożliwia przekazanie informacji genetycznej kolejnym pokoleniom
• Jest swoistym centrum dowodzenia komórki – decyduje o przebiegu wszystkich przemian biochemicznych
• Odpowiada za syntezę rRNA i podjednostek rybosomów (jąderko)

Polecamy również:

  • Podziały komórkowe

    Podział komórki to proces w wyniku, którego komórka macierzysta dzieli się na dwie lub więcej komórek potomnych. Najpierw następuje podział jądra komórkowego - kariokineza, a następnie dzieli się cytoplazma - cytokineza. Więcej »

  • Komórki macierzyste - pozyskiwanie, znaczenie dla medycyny

    Aby komórka mogła być uznana za komórkę macierzystą musi charakteryzować się: potencjałem do nieograniczonej profliferacji (liczby podziałów) oraz zdolnością różnicowania się w komórki innych typów. Istnieją dwa podziały komórek macierzystych. Pierwszy podział jest... Więcej »

  • Heterochromatyna - konstytutywna, fakultatywna

    Heterochromatyna jest elementem chromatyny, znajduje się w komórce, w jądrze interfazowym. Szczególną cechą heterochromatyny jest jej ścisłe upakowanie, co przekłada się na ograniczony udział w procesie transkrypcji, a później w ekspresji genów. Głównymi typami heterochromatyny... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 2 =
Ara Ara
2024-01-19 15:57:02
Spoko
Ostatnio komentowane
bazinga
• 2024-09-12 14:55:28
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33