Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Lizosomy, peroksysomy, glioksysomy

Ostatnio komentowane
kijowe nie pozdrawiam
dzidek • 2018-12-13 12:10:56
Dobre
aewstg • 2018-12-13 07:30:27
Prus to jednak straszny grafoman był.
klm • 2018-12-12 17:49:03
Bardzo ciekawe.
edrftgyh • 2018-12-09 10:01:00
Bardzo fajne opracowanie :)
kamila • 2018-12-09 09:40:14
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Budowa lizosomów

Lizosomy to niewielkie kuliste pęcherzyki otoczone pojedynczą błoną. Występują tylko w komórkach zwierzęcych, powstają w ten sam sposób jak pęcherzyki Aparatu Golgiego. Wypełnione są enzymami hydrolitycznymi, które rozkładają różne związki organiczne (białka, lipidy, węglowodany, kwasy nukleinowe). Enzymy te są nieaktywne, co chroni komórkę przed samostrawieniem (ich aktywacja wymaga pobudzenie specjalnych receptorów błonowych).

Porównanie wielkości lizosomu z innymi strukturami komórki
Porównanie wielkości lizosomu z innymi strukturami komórki

 

Funkcje lizosomów:

trawienie niepotrzebnych składników komórki (obumarłych lub zużytych np. fragmentów siateczki śródplazmatycznej)
trawienie pokarmu pobranego przez komórkę na drodze fagocytozy lub pinocytozy
rozkładanie produktów odpadowych, zużytych białek
samozniszczenie niektórych komórek

Budowa i funkcje peroksysomów

Peroksysomy to otoczone pojedynczą błoną pęcherzyki występujące zarówno w komórkach roślinnych jak i zwierzęcych. Zawierają enzymy utleniające związki organiczne i redukujące powstały w ich wyniku nadtlenek wodoru (H2O2). Biorą udział w utlenianiu lipidów oraz alkoholi (detoksykacja etanolu w komórkach wątroby).

Struktura peroksysomu
Struktura peroksysomu/Anthony Atkielski (19.01.2006)/commons.wikimedia.org

 

Budowa i funkcje glioksysomów

Glioksysomy to otoczone pojedynczą błoną pęcherzyki występujące w komórkach roślin wyższych. Zawierają enzymy rozkładające kwasy tłuszczowe do związków, które mogą być wykorzystane do syntezy cukrów prostych.

Polecamy również:

 • Budowa błony komórkowej

  Każda komórka jest otoczona błoną komórkową (plazmolemmą), która oddziela ją od środowiska zewnętrznego i zapewnia z nim kontakt. Poszczególne składniki komórki są oddzielone od cytoplazmy jedną (siateczka wewnątrzplazmatyczna, aparat Golgiego, wakuola, lizosomy, peroksysomy,... Więcej »

 • Siateczka śródplazmatyczna szorstka i gładka

  Siateczka śródplazmatyczna (retikulum endoplazmatyczne) to struktura błoniasta występująca we wszystkich rodzajach komórek jądrzastych (komórkach protistów, grzybów, roślin i zwierząt). Tworzy ją złożony trójwymiarowy system kanalików, rozgałęzionych rurek... Więcej »

 • Rybosomy

  Rybosomy to niewielkie organelle (16-24 nm) pozbawione błony,  zbudowane z białka i rybosomalnego RNA (rRNA). Składają się z dwóch dopasowanych podjednostek: mniejszej i większej. Obie podjednostki powstają w jąderku jądra komórkowego i oddzielnie... Więcej »

 • Aparat Golgiego

  Aparat Golgiego (struktury Golgiego) to organellum, które zwykle występuje w pobliżu jądra komórkowego, nie posiada połączenia z siateczką wewnątrzplazmatyczną i nigdy nie ma przyczepionych rybosomów.  Więcej »

 • Wakuola

  Wakuola (wodniczka) jest organellum występującym w komórkach roślinnych i grzybowych. U roślin wakuole są zazwyczaj duże i nieliczne (mogą zajmować nawet 90% objętości komórki). Liczba wakuoli zależy jednak od wieku, funkcji i stanu czynnościowego komórki (merystemu pierwotne zawierają liczne... Więcej »

Komentarze (1)
2 + 2 =
Komentarze
Grabarz • 2015-11-02 17:04:31
Doceniam starania, ale jest zdecydowanie za mało informacji by można się tak uczyć