Badanie aktywności katalazy w bulwie ziemniaka

Budowa katalazyKatalaza jest enzymem zaliczanym do oksydoreduktaz. W komórkach roślinnych znajduje się w strukturach zwanych peroksysomami. Głównym zadaniem peroksydazy jest rozkład jednej ze szkodliwych, reaktywnych form tlenu (ROS) – nadtlenku wodoru do wody i tlenu.

 Odczynniki 

• dwie probówki z sokiem z ziemniaka

• woda utleniona

Przebieg doświadczenia oraz obserwacje

Do dwóch probówek z sokiem z ziemniaka dodajemy nadtlenek wodoru. Jedną probówkę ogrzewamy. W probówce nieogrzewanej obserwujemy charakterystyczny wzrost gazu (tlenu) w postaci piany, która wylewa się poza próbówkę. W przypadku probówki ogrzewanej reakcja nie zachodzi. Powodem jest wysoka temperatura, która powoduje denaturację części białkowej należącej do enzymu – katalazy, pozbawiając ją funkcji biologicznej.

Przebieg doświadczenia można zapisać za pomocą równania reakcji:

2 H2O2 --> 2 H2O + O2

Modyfikacje doświadczenia

Katalaza obecna jest także w komórkach zwierzęcych, między innymi w wątrobie, leukocytach i erytrocytach. W związku z tym, do doświadczenia można zamiennie z ziemniakiem użyć narządów.

Polecamy również:

  • Aparat Golgiego

    Aparat Golgiego (struktury Golgiego) to organellum, które zwykle występuje w pobliżu jądra komórkowego, nie posiada połączenia z siateczką wewnątrzplazmatyczną i nigdy nie ma przyczepionych rybosomów.  Więcej »

  • Wakuola (wodniczka)

    Wakuola (wodniczka) jest organellum występującym w komórkach roślinnych i grzybowych. U roślin wakuole są zazwyczaj duże i nieliczne (mogą zajmować nawet 90% objętości komórki). Liczba wakuoli zależy jednak od wieku, funkcji i stanu czynnościowego komórki (merystemu pierwotne zawierają liczne... Więcej »

  • Rybosomy

    Rybosomy to niewielkie organelle (16-24 nm) pozbawione błony,  zbudowane z białka i rybosomalnego RNA (rRNA). Składają się z dwóch dopasowanych podjednostek: mniejszej i większej. Obie podjednostki powstają w jąderku jądra komórkowego i oddzielnie... Więcej »

  • Cytoplazma

    Cytoplazma tworzy środowisko wewnętrzne komórki, w którym zachodzą liczne reakcje biochemiczne (m.in. glikoliza i translacja). Składa się z cytoplazmy podstawowej (cytozolu) oraz zawieszonych w niej organelli (wszystkich plazmatycznych składników komórki poza jadrem... Więcej »

  • Siateczka śródplazmatyczna szorstka i gładka

    Siateczka śródplazmatyczna (retikulum endoplazmatyczne) to struktura błoniasta występująca we wszystkich rodzajach komórek jądrzastych (komórkach protistów, grzybów, roślin i zwierząt). Tworzy ją złożony trójwymiarowy system kanalików, rozgałęzionych rurek... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 4 =
fhghjcghc
2021-06-07 19:53:54
Zamiast "wzrost gazu (wodoru)" powieniem być tlen!!!!!!
Ostatnio komentowane
bazinga
• 2024-09-12 14:55:28
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33