Mitochondria

Mitochondria to organelle o owalnym lub cylindrycznym kształcie mające od 2 do 8 µm długości. Występującą praktycznie we wszystkich rodzajach komórek eukariotycznych (roślinnych, zwierzęcych, grzybów i większości protistów). Ich liczba zależy od aktywności metabolicznej komórki. W komórkach, które zużywają duże ilości energii ich liczba może sięgać od kilku set (w komórkach mięśni poprzecznie prążkowanych, komórkach kanalików nerkowych) do nawet kilku tysięcy (w komórkach wątroby). Komórka drożdży w czasie oddychania beztlenowego zawiera tylko jedno duże mitochondrium.

Każde mitochondrium otoczone jest dwiema błonami białkowo-lipidowymi oddzielonym przestrzenią międzybłonową. Zewnętrzna błona jest gładka i wysoce przepuszczalna dla jonów. Błona wewnętrzna (słabo przepuszczalna) tworzy liczne poprzeczne wpuklenia zwane grzebieniami mitochondrialnymi, które zwiększają jej powierzchnię. Wnętrze mitochondrium wypełnia macierz mitochondrialna (matrix), w której znajdują się niewielkie koliste cząsteczki mitochondrialnego DNA, rybosomy oraz enzymy (cyklu Krebsa, β-oksydacji).

Budowa mitochondrium
Budowa mitochodrium

 

Funkcją mitochondriów jest wytwarzanie energii, która zostaje zmagazynowana w postaci wiązań ATP. W mitochondriach zachodzą główne etapy oddychania tlenowego (cykl Krebsa w macierzy i łańcuch oddechowy w wewnętrznej błonie mitochondrium) oraz β-oksydacja kwasów tłuszczowych.


Porównanie mitochondriów z chloroplastami

Podobieństwa:

Mitochondria i chloroplasty:

• otoczone są podwójnymi błonami
• zawierają własny materiał genetyczny (w postaci kolistych cząsteczek DNA)
• posiadają własne rybosomy (dzięki czemu produkują część swoich białek)
• mogą dzielić się niezależnie od podziałów komórki
• mają podobną wielkość

Różnice:

W mitochondriach i chloroplastach zachodzą przeciwstawne procesy.

Porównanie procesów zachodzących w mitochondriach i chloroplastach

Mitochondria – oddychanie komórkowe

Chloroplasty - fotosynteza

Proces kataboliczny – wyzwala się energia, która zostaje zmagazynowana w postaci ATP

Proces anaboliczny – wymaga dostarczenie energii świetlnej

Substraty – glukoza (C6H12O6), tlen (O2)

Substraty – woda (H2O) , dwutlenek węgla (CO2)

Produkty  – woda (H2O) , dwutlenek węgla (CO2)

Produkty –  glukoza (C6H12O6), tlen (O2)

Polecamy również:

  • Budowa błony komórkowej

    Każda komórka jest otoczona błoną komórkową (plazmolemmą), która oddziela ją od środowiska zewnętrznego i zapewnia z nim kontakt. Poszczególne składniki komórki są oddzielone od cytoplazmy jedną (siateczka wewnątrzplazmatyczna, aparat Golgiego, wakuola, lizosomy, peroksysomy,... Więcej »

  • Siateczka śródplazmatyczna szorstka i gładka

    Siateczka śródplazmatyczna (retikulum endoplazmatyczne) to struktura błoniasta występująca we wszystkich rodzajach komórek jądrzastych (komórkach protistów, grzybów, roślin i zwierząt). Tworzy ją złożony trójwymiarowy system kanalików, rozgałęzionych rurek... Więcej »

  • Rybosomy

    Rybosomy to niewielkie organelle (16-24 nm) pozbawione błony,  zbudowane z białka i rybosomalnego RNA (rRNA). Składają się z dwóch dopasowanych podjednostek: mniejszej i większej. Obie podjednostki powstają w jąderku jądra komórkowego i oddzielnie... Więcej »

  • Aparat Golgiego

    Aparat Golgiego (struktury Golgiego) to organellum, które zwykle występuje w pobliżu jądra komórkowego, nie posiada połączenia z siateczką wewnątrzplazmatyczną i nigdy nie ma przyczepionych rybosomów.  Więcej »

  • Lizosomy, peroksysomy, glioksysomy

    Lizosomy to niewielkie kuliste pęcherzyki otoczone pojedynczą błoną. Występują tylko w komórkach zwierzęcych, powstają w ten sam sposób jak pęcherzyki Aparatu Golgiego. Wypełnione są enzymami hydrolitycznymi, które rozkładają różne związki organiczne (białka, lipidy,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33