Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Apoptoza i jej znaczenie dla organizmu

Apoptoza jest procesem zaprogramowanej śmierci komórki w organiźmie wielokomórkowym. Nazwa pochodzi z języka greckiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza opadanie liści.
Apoptoza jest jednym z rodzajów śmierci komórki, a dokładniej- jest to śmierć samobójcza. Proces ten jest naturalny i kluczowy w regulacji homeostazy tkankowej. Polega na usuwaniu zużytych oraz uszkodzonych komórek z organizmu, chroniąc go w ten sposób przed szkodliwymi konsekwencjami obecności tych komórek. Podczas embriogenezy działanie apoptozy jest kluczowe aby uniknąć wad wrodzonych.
Przykładem komórek powstających na drodze apoptozy są komórki soczewki oka. Wadą wrodzoną spowodowaną niezajściem apoptozy podczas procesu embriogeney jest sydnaktylia.
Chorzy posiadają cztery palce zamiast pięciu, ponieważ dwa z nich nie uległy rozłączeniu. Pomimo tego, że apoptoza jest procesem naturalnym, niektóre patogeny takie jak wirusy lub bakterie mogą indukować ten proces w komórkach. Takie zjawisko wykorzystuje się w walce z chorobami nowotworowymi. Leki konstruowane są w taki sposób aby indukowały proces apoptozy w komórkach chorych, bez zniszczeniach tych zdrowych.

Zmiany w strukturze komórki

W zmianach morfologicznych

Zobacz również

 • Budowa błony komórkowej

  Każda komórka jest otoczona błoną komórkową (plazmolemmą), która oddziela ją od środowiska zewnętrznego i zapewnia z nim kontakt. Poszczególne składniki komórki są oddzielone od cytoplazmy jedną (siateczka wewnątrzplazmatyczna, aparat Golgiego, wakuola, lizosomy, peroksysomy, glikoksysomy) lub dwiema (...

  Więcej
 • Siateczka śródplazmatyczna szorstka i gładka

  Siateczka śródplazmatyczna (retikulum endoplazmatyczne) to struktura błoniasta występująca we wszystkich rodzajach komórek jądrzastych (komórkach protistów, grzybów, roślin i zwierząt). Tworzy ją złożony trójwymiarowy system kanalików, rozgałęzionych rurek i pęcherzyków.

  Więcej
 • Rybosomy

  Rybosomy to niewielkie organelle (16-24 nm) pozbawione błony,  zbudowane z białka i rybosomalnego RNA (rRNA). Składają się z dwóch dopasowanych podjednostek: mniejszej i większej. Obie podjednostki powstają w jąderku jądra komórkowego i oddzielnie transportowane są do miejsca prze...

  Więcej
 • Aparat Golgiego

  Aparat Golgiego (struktury Golgiego) to organellum, które zwykle występuje w pobliżu jądra komórkowego, nie posiada połączenia z siateczką wewnątrzplazmatyczną i nigdy nie ma przyczepionych rybosomów. 

  Więcej
 • Lizosomy, peroksysomy, glioksysomy

  Lizosomy to niewielkie kuliste pęcherzyki otoczone pojedynczą błoną. Występują tylko w komórkach zwierzęcych, powstają w ten sam sposób jak pęcherzyki Aparatu Golgiego. Wypełnione są enzymami hydrolitycznymi, które rozkładają różne związki organiczne (białka, lipidy, węglowodany, kwas...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
spk
maciej • 2020-03-30 16:26:57
Jerzy Dudek
xd • 2020-03-30 18:04:30
ererbbeeeeeee
dbgbt • 2020-03-30 14:22:18
Dzięki, przydało się
Dawid • 2020-03-29 17:09:29
Jest ok:)
Nikusia • 2020-03-29 14:31:16