Teoria endosymbiozy – powstanie komórki eukariotycznej

Teoria endosymbiozy to teoria wyjaśniająca powstanie komórek eukariotycznych. Zgodnie z tą hipotezą komórki Eukaryota powstały w wyniku endosymbiozy, czyli wniknięcia komórek Prokaryota do wnętrza komórek pra-Eukaryota. Od momentu połączenia się symbiotyczny twór zaczął funkcjonować jako Eukaryota. Związek komórki prokariotycznej z eukariotyczną przyniósł obopólne korzyści – nowopowstała komórka Eukaryota zawdzięcza pra-Eukaryota  złożoną budowę, a Prokaryota duże ilości energii.

Z żyjących niegdyś samodzielnie organizmów prokariotycznych powstały organelle półautonomiczne odpowiedzialne za wytwarzanie energii. Zjawisko endosymbiozy zaszło dwukrotnie. Bakterie osiedlając się w komórkach eukariotycznych zainicjowały powstanie mitochondriów, a sinice (a raczej organizmy do nich podobne) przekształciły się w chloroplasty, dając tym samych początek komórkom roślinnym.

Schemat ilustrujący powstawanie organizmów eukariotycznych

Teoria endosymbiozy. Kolory oznaczają: czarny – błona komórkowa,
różowy – eukariotyczny DNA, zielony – cyjanobakterie lub ctDNA,
czerwony protobakterie lub mtDNA/ Polyhedron (24.12.2005)/
commons.wikimedia.org

Mitochondria i chloroplasty utraciły wiele funkcji charakterystycznych dla swoich przodków. Jednak wciąż posiadają istotne cechy przemawiające za prawdziwością teorii endosymbiozy:

Mitochondria i chloroplasty utraciły wiele funkcji charakterystycznych dla swoich przodków. Jednak wciąż posiadają istotne cechy przemawiające za prawdziwością teorii endosymbiozy:
• mitochondria i chloroplasty są organellami półautonomicznymi – posiadają własny materiał genetyczny (koliste cząsteczki DNA) oraz rybosomy;
• w organizmach prokariotycznych i organellach półautonomicznych występuje podobny sposób produkcji energii;
• mitochondria i chloroplasty nigdy nie powstają na nowo, lecz przez podział już istniejących organelli;
• mitochondria i chloroplasty otoczone są podwójną błoną – błona wewnętrzna ma odmienny skład od innych błon występujących w komórce eukariotycznej;
• mitochondria i plastydy mają podobne rozmiary do komórek prokariotycznych;
• współcześnie spotkamy różne przykłady współżycia organizmów prokariotycznych z eukariotycznymi np. Prochloron żyje w tunice osłonic;

Polecamy również:

  • Radiacja adaptacyjna – charakterystyka, przykłady

    Radiacja adaptacyjna polega na powstaniu wielu form przystosowanych do życia w odmiennych warunkach. Dochodzi do niej, gdy jakaś grupa organizmów mająca wspólne pochodzenie rozprzestrzeni się na danym terenie zasiedlając różne nisze ekologiczne, do których się adaptuje. Radiacja... Więcej »

  • Prawidłowości ewolucji i kierunki zmian ewolucyjnych

    Mikroewolucja – to procesy zachodzące w obrębie danego gatunku polegające na zmianie częstości występowania alleli w populacji i warunkowanych przez nie cech fenotypowych. Efektem mikroewolucji nie są istotne zmiany planu budowy całego organizmu, a jedynie jego niewielkie modyfikacje. Przykładem... Więcej »

  • Antropogeneza – hipotezy rodowodu człowieka

    Antropogeneza (gr. anthropos – człowiek, genesis – pochodzenie) – wyjaśnia filogenezę (podchodzenie) człowieka opisując procesy ewolucyjne, które doprowadziły do powstania współczesnego człowiek rozumnego (Homo sapiens sapiens). Więcej »

  • Rodzaje specjacji

    Specjacja jest to proces powstawania nowych gatunków, w którym dochodzi do wytworzenia bariery rozrodczej uniemożliwiającej krzyżowanie się gatunków pomiędzy populacją pierwotną, a populacją z niej ewoluującą.  Więcej »

  • Specjacja – mechanizmy izoloacyjne

    Izolacja uniemożliwia przepływ genów miedzy populacjami, co prowadzi do powstania nowych gatunków, czyli specjacji. Typy izolacji: 1. Izolacja prezygotyczna – obejmuje mechanizmy, które zapobiegają zapłodnieniu komórki jajowej.... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
To ja ola
• 2025-01-20 14:10:30
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35