Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Cechy kodu genetycznego

Kod genetyczny jest to reguła, która wyznacza sposób zapisu aminokwasów w łańcuchu polipeptydowym przy użyciu nukleotydów tworzących kwasy nukleinowe: DNA, a potem mRNA.

trójkowy – pojedynczy aminokwas kodowany jest przez trójkę położonych obok siebie nukleotydów zwanych kodonem (tripletem).
jednoznaczny – każdy kodon koduje tylko jeden ściśle określony aminokwas.
zdegenerowany – jeden aminokwas może być kodowany przez kilka kodonów.
Ponieważ są 64 kombinacje ułożenia nukleotydów, a liczba aminokwasów występujących w białkach wynosi 20 to każdy aminokwas może być zakodowany na kilka różnych sposobów. W rzeczywistości aminokwasy są kodowane przez jeden kodon jak np. metionina (AUG) i tryptofan (UGG) lub przez kilka kodonów jak leucyna (UUA, UUG, CUU, CUC, CUA, CUG) czy seryna (UCU, UCC, UCA, UCG)
niezachodzący – pojedynczy nukleotyd wchodzi w skład tylko jednego kodonu, co oznacza, ze kodony nie zachodzą na siebie
Tak więc przykładowo w sekwencji AAAUAC, pierwsza trójka(AAA) koduje lizynę, a druga (UAC) tyrozynę, nie ma możliwości, aby w tym wypadku drugi kodon zaczął się trzeciej zasady.
bezprzecinkowy – pomiędzy kodonami nie ma żadnych przerw, tak więc w sekwencji nukleotydów

Zobacz również

 • Budowa DNA i funkcje

  DNA, czyli kwas deoksyrybonukleinowy jest związkiem organicznym, będącym makrocząsteczką. DNA zbudowany jest z nukleotydów, czyli podstawowych jednostek, które łącząc się ze sobą wiązaniami fosfodiestrowymi tworzą łańcuch polinukleotydowy.

  Więcej
 • Replikacja DNA – przebieg, etapy, znaczenie

  Replikacja jest to proces powielania DNA, w wyniku którego z jednej cząsteczki DNA powstają dwie identyczne kopie. W czasie replikacji dochodzi do rozplecenia podwójnej helisy i dobudowania do każdej starej nici (służącej jako matryca) nowej nici komplementarnej. Takisposób replikacji, w którym każde dwi...

  Więcej
 • RNA - budowa, funkcje, rodzaje

  RNA, czyli kwas rybonukleinowy jest polimerem utworzonym przez połączone ze sobą monomery zwane nukleotydami. Choć RNA budową przypomina kwas DNA, to jednak istnieją pomiędzy tymi dwiema cząsteczkami zasadnicze różnice. W przeciwieństwie do DNA, który jest dwuniciowy, RNA tworzy tylko jedna nić (m&o...

  Więcej
 • Porównanie DNA i RNA

  Cecha DNA RNA cukier deoksyryboza ryboza zasady azotowe adenina (A) , tymina (T), cytozyna (C), guanina (G) adenina (A) , uracyl (U), cytozyna (C), guanina (G) struktura dwuniciowa helisa pojedyncza nić wielkość cząsteczki większe niż RNA ...

  Więcej
 • Organizacja materiału genetycznego

  Genom jest to całość kwasu nukleinowego lub inaczej komplet wszystkich genów, który stanowi informację genetyczną organizmu. Wielkość genomu zazwyczaj określa się ją poprzez podanie liczby par zasad (nukleotydów) tworzących cały DNA. U większości organizmów genom przybiera postać dwuniciowego DNA. Gen...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
6
6 • 2020-06-06 07:22:09
Może być
Legnicki • 2020-06-05 06:50:34
Łatwe?
Limo • 2020-06-04 09:34:59
/Fajne\
Zuza • 2020-06-04 05:32:20
Nie polecam 0/10
Ktoś • 2020-06-03 12:15:55