RNA - budowa, funkcje, rodzaje

Budowa RNA

RNA, czyli kwas rybonukleinowy jest polimerem utworzonym przez połączone ze sobą monomery zwane nukleotydami. Choć RNA budową przypomina kwas DNA, to jednak istnieją pomiędzy tymi dwiema cząsteczkami zasadnicze różnice. W przeciwieństwie do DNA, który jest dwuniciowy, RNA tworzy tylko jedna nić (mówimy, że RNA jest jednoniciowy). Ponadto kwas ten jest nietrwały, poddany na działanie endonukleaz, pod których wpływem ulega rozpadowi.

W skład każdego nukleotydu w RNA podobnie jak w DNA wchodzi nukleozyd oraz reszta kwasu fosforowego. Nukleozyd zbudowany jest z cukru połączonego z zasadą azotową wiązaniem N-glikozydowym. Cukrem w RNA jest ryboza, który różni się od obecnej w DNA deoksyrybozy dodatkowym atomem tlenu przy jednym z atomów węgla. RNA ma także inny zastaw zasad azotowych. Są to adenina, cytozyna, guanina i uracyl, który występuje zamiast tyminy (uracyl tworzy komplementarną parę z adeniną).

Cząsteczka RNA jest znacznie mniejsza od DNA (liczy do kilku tysięcy nukleotydów, podczas gdy DNA składa się nawet z miliona) i ma odmienną strukturę przestrzenną. RNA nie tworzy podwójnej helisy, ale ponieważ posiada odcinki zwierające komplementarne sekwencje, dlatego możliwe jest wytworzenie wiązań wodorowych między odpowiednim zasadami (A-U, C-G). W ten sposób tworzą się charakterystyczne zgięcia RNA (ramiona zakończone niesparowaną pętlą), które przypominają kształtem szpilkę do włosów. Tak, więc RNA może przybierać rożne formy przestrzenne.

Rodzaje RNA

W komórce występują trzy podstawowe rodzaje RNA:

mRNA (matrycowy, informacyjny) – służy jako matryca przekazująca bezpośrednio informacją z DNA na białko
rRNA (rybosomalny RNA) – wchodzi w skład rybosomów
tRNA (transportujący) – w trakcie biosyntezy białka przenosi odpowiednie aminokwasy i wstawi je w właściwym miejscu rybosomu

RNA - rodzaje, budowa, funkcje, tRNA
Struktura trójwymiarowa tRNA/Yikrazuul (12.05.2010)/commons.wikimedia.org

Polecamy również:

 • Budowa DNA i funkcje

  DNA, czyli kwas deoksyrybonukleinowy jest związkiem organicznym, będącym makrocząsteczką. DNA zbudowany jest z nukleotydów, czyli podstawowych jednostek, które łącząc się ze sobą wiązaniami fosfodiestrowymi tworzą łańcuch polinukleotydowy. Więcej »

 • Replikacja DNA – przebieg, etapy, znaczenie

  Replikacja jest to proces powielania DNA, w wyniku którego z jednej cząsteczki DNA powstają dwie identyczne kopie. W czasie replikacji dochodzi do rozplecenia podwójnej helisy i dobudowania do każdej starej nici (służącej jako matryca) nowej nici komplementarnej. Takisposób... Więcej »

 • Porównanie DNA i RNA

  Cecha DNA RNA cukier deoksyryboza ryboza zasady azotowe adenina (A) , tymina (T), cytozyna (C), guanina (G) adenina (A) , uracyl (U), cytozyna (C), guanina (G) struktura dwuniciowa helisa pojedyncza nić wielkość... Więcej »

 • Organizacja materiału genetycznego

  Genom jest to całość kwasu nukleinowego lub inaczej komplet wszystkich genów, który stanowi informację genetyczną organizmu. Wielkość genomu zazwyczaj określa się ją poprzez podanie liczby par zasad (nukleotydów) tworzących cały DNA. U większości organizmów genom przybiera postać... Więcej »

 • Cechy kodu genetycznego

  Kod genetyczny jest to reguła, która wyznacza sposób zapisu aminokwasów w łańcuchu polipeptydowym przy użyciu nukleotydów tworzących kwasy nukleinowe: DNA, a potem mRNA. Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 1 + 3 =
lorek
2023-09-26 13:46:35
spadaj na drzewo
lili
2023-09-26 13:45:40
oki
Patrycja
2021-09-10 07:47:51
Świetne
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43