Terminy stosowane w genetyce
Homozygota, heterozygota oraz hemizygota są podstawowymi terminami używanymi w genetyce. Określają one charakter genetyczny danego organizmu a konkretnie charakter alleli w chromosomach.
Heterozygota
Tym terminem określa się organizm, który posiada różne allele tego samego genu, w tym samym locus znajdującym się w chromosomach homologicznych. W zadaniach genetycznych stosuje się do oznaczenia małą oraz dużą literę (Aa). Takie oznaczenie interpretuje się w następujący sposób: duża litera A – allel genu jest dominujący, mała liter a – allel genu jest recesywny. Cecha będąca dominującą ma przewagę nad cechą recesywną. Ponadto informacja o tym, że organizm jest heterozygotyczny oznacza, że konkretny gen może występować co najmniej w dwóch wariantach.
Homozygota
Określenie homozygota stosuje się do organizmów, które mają dwa identyczne allele konkretnego genu. Mogą to być zarówno allele recesywne – aa oraz dominujące – AA. Gamety takich organizmów, są identyczne pod względem materiału genetycznego.
Hemizygota
Określa się w ten sposób osobnika płci męskiej, który zawiera wyłącznie jeden allel danego genu związany z chromosomem płci ( chromosomem X). W tej sytuacji możemy wyróżnić następujące genotypy: XaY – recesywny oraz XAY – dominujący. Warto pamiętać, że wśród różnych gatunków zwierząt stosuje się oznaczenia Z oraz W. Samce ptaków posiadają dwa chromosomy Z (ZZ) a samice (ZW). Wóczas chromosom W nie może być nośnikiem allelu.