Budowa genu - struktura. Gen ciągły i nieciągły

Czym jest gen?

Słowo gen zostało wprowadzone do nauki w 1909 roku przez Wilhelma Johannsena. Termin ten odnosił się do koncepcji dziedziczenia cech wyprowadzonej przez Grzegorza Mendla. Gen jest jednostką dziedziczności, która determinuje powstanie białka lub RNA, zapisaną w sekwencji nukleotydów kwasu DNA. Organizmy eukariotyczne i prokariotyczne różni od siebie przede wszystkim obecność jądra komórkowego, ale różnice pomiędzy nimi znajdują się także na płaszczyźnie genetycznej. Geny organizmów eukariotycznych są nieciągłe (podzielone) a organizmów prokariotycznych ciągłe (niepodzielone).

Gen ciągły i nieciągły – charakterystyka

Schemat genu ciągłego i nieciągłego

Autorstwa real name: Karol Głąbpl.wiki: Karol007commons: Karol007e-mail: kamikaze007 (at) tlen.pl - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1151865

U organizmów eukariotycznych, podstawowa jednostka dziedziczenia, którą jest gen, występuje głównie w jądrze komórkowym, a dokładniej w chromosomach. Oprócz tego materiał genetyczny obecny jest także w mitochondriach i plastydach. Fragmenty łańcucha DNA w genie nieciągłym składają się z egzonówsekwencji kodujących oraz intronówsekwencji niekodujących. Podczas transkrypcji zachodzi splicing, dzięki któremu introny zostają usunięte. U bakterii w genie występuje sekwencja kodująca niepodzielona intronami. Składa się ona wyłącznie z egzonów.

Polecamy również:

 • Budowa DNA i funkcje

  DNA, czyli kwas deoksyrybonukleinowy jest związkiem organicznym, będącym makrocząsteczką. DNA zbudowany jest z nukleotydów, czyli podstawowych jednostek, które łącząc się ze sobą wiązaniami fosfodiestrowymi tworzą łańcuch polinukleotydowy. Więcej »

 • Replikacja DNA – przebieg, etapy, znaczenie

  Replikacja jest to proces powielania DNA, w wyniku którego z jednej cząsteczki DNA powstają dwie identyczne kopie. W czasie replikacji dochodzi do rozplecenia podwójnej helisy i dobudowania do każdej starej nici (służącej jako matryca) nowej nici komplementarnej. Takisposób... Więcej »

 • RNA - budowa, funkcje, rodzaje

  RNA, czyli kwas rybonukleinowy jest polimerem utworzonym przez połączone ze sobą monomery zwane nukleotydami. Choć RNA budową przypomina kwas DNA, to jednak istnieją pomiędzy tymi dwiema cząsteczkami zasadnicze różnice. W przeciwieństwie do DNA, który jest dwuniciowy, RNA tworzy... Więcej »

 • Porównanie DNA i RNA

  Cecha DNA RNA cukier deoksyryboza ryboza zasady azotowe adenina (A) , tymina (T), cytozyna (C), guanina (G) adenina (A) , uracyl (U), cytozyna (C), guanina (G) struktura dwuniciowa helisa pojedyncza nić wielkość... Więcej »

 • Organizacja materiału genetycznego

  Genom jest to całość kwasu nukleinowego lub inaczej komplet wszystkich genów, który stanowi informację genetyczną organizmu. Wielkość genomu zazwyczaj określa się ją poprzez podanie liczby par zasad (nukleotydów) tworzących cały DNA. U większości organizmów genom przybiera postać... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19