Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Św. Józef Sebastian Pelczar - biografia, zasługi, patronat - strona 2

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

św. Franciszka. W 1894 r. założył  Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sercanek). Pięć lat później przeniósł się z powrotem do Przemyśla, gdzie został biskupem pomocniczym, a w 1900 r. ordynariuszem całej diecezji.

Św. Józef Pelczar szczególną troską obdarzał ubogich i chorych. W czasie swoich rządów w Przemyślu dbał także o podniesienie poziomu wiedzy duchowieństwa i wiernych. Przeprowadził reformę nauczania religii w tamtejszych szkołach podstawowych. Z jego inicjatywy powstał w diecezji Związek Katolicko-Społeczny. Wspierał bractwa i sodalicję mariańską (katolickie stowarzyszenie świeckich). Zwiększył także liczbę placówek duszpasterskich, które często osobiście wizytował. Jako jedyny biskup w tamtych czasach, pomimo zaborów, odważył się w 1902 roku zwołać synod diecezjalny.  Jego dewizą życia było zawołanie: Wszystko dla Najświętszego Serca Jezusowego przez niepokalane ręce Najświętszej Maryi Panny.

Zmarł w Przemyślu 28 marca 1924 roku w opinii świętości. Został beatyfikowany w Rzeszowie 2 czerwca 1991 roku przez Jana Pawła II, a następnie 18 maja 2003 r. ogłoszony świętym. Jego wspomnienie liturgiczne przypada 19 stycznia. W ikonografii św. Józef Pelczar przedstawiany jest w stroju biskupim.

Relikwie św. Józefa Sebastiana Pelczara znajdują się w katedrze w Przemyślu. W szczególny sposób święty biskup jest czczony także w krakowskim kościele sercanek, gdzie poświęcono mu osobną kaplicę.

Polecamy również:

 • Św. Faustyna Kowalska - biografia, objawienia, patronat

  Św. Faustyna (właściwie Helena) Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. w wielodzietnej, rolniczej rodzinie z Głogowca k/Łodzi. W wieku dziewięciu lat przyjęła I Komunię świętą. Trzy lata później rozpoczęła naukę w szkole podstawowej, ale musiała zrezygnować, aby pomóc mamie w prowadzeniu... Więcej »

 • Św. Albert Chmielowski - biografia, zasługi, patronat

  Adam Bernard Chmielowski urodził się 20 sierpnia 1845 r. w Igołomii (wówczas powiat miechowski) pod Krakowem. Pochodził z ubogiej rodziny ziemiańskiej. Był najstarszym dzieckiem Wojciecha i Józefy, miał trójkę rodzeństwa.  Więcej »

 • Św. Urszula Ledóchowska - biografia, zasługi, patronat

  Julia Maria Ledóchowska urodziła się w wielodzietnej rodzinie hrabiowskiej 17 kwietnia 1865 r. w Loosdorf koło Wiednia. Jej rodzicami byli Antoni Ledóchowski, polski emigrant polityczny i Józefina ze szwajcarskiej rodziny Salis-Zizer. Więcej »

 • Św. Jadwiga - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jadwiga była córką króla Węgier i Polski, Ludwika Andegaweńskiego, i Elżbiety, księżniczki bośniackiej. Urodziła się najprawdopodobniej 18 lutego 1374 roku. Po śmierci ojca w wieku 10 lat została koronowana 16 października 1384 r. na królem Polski. Więcej »

 • Św. Jacek Odrowąż - biografia, zasługi, patronat

  Święty Jacek Odrowąż znany jest także jako św. Jacek kapłan, św. Jacek z Krakowa, Apostoł Polski, Apostoł Północy. Urodził się ok. 1183 r. w Kamieniu Śląskim na Opolszczyźnie. Pochodził z zamożnego, szlacheckiego rodu Odrowążów.  Więcej »

Komentarze (0)
5 + 3 =