Św. Jadwiga Śląska - biografia, zasługi, patronat

Św. Jadwiga Śląska urodziła się ok. 1180 r. na zamku nad jeziorem Amer w Bawarii jako córka hrabiego Bertolda VI i Agnieszki Wettyńskiej, hrabiów Andechs. Otrzymała wykształcenie w klasztorze benedyktynek w Kitzingen nad Menem, a następnie w 1190 r. została wysłana do Wrocławia na dwór księcia Bolesława Wysokiego. Tam poślubiła jego syna, Henryka Brodatego ( data ślubu nie jest bliżej znana). Mieli siedmioro dzieci, a ostatnie 28 la małżeństwa przeżyli wstrzemięźliwie, związani ślubem czystości zawartym uroczyście w 1209 roku przed biskupem wrocławskim Wawrzyńcem. Od tego wydarzenia Henryk zaczął nosić tonsurę mniszą i zapuścił brodę, której nie zgolił aż do śmierci.

Św. Jadwiga otaczała macierzyńską troską swój dwór oraz poddanych. Obniżyła czynsze kmieciom, przewodniczyła sądom i często odpuszczała kary grzywny. W okresach klęsk nakazywała rozdawać żywność potrzebującym, ponadto w czasie objazdów osobiście odwiedzała chorych i wspierała hojnie ubogich. Była także organizatorką szpitalika dworskiego, gdzie codziennie pomoc znajdowało 13 chorych bądź kalekich osób (liczba ta miała symbolizować Pana Jezusa w otoczeniu 12 Apostołów) oraz szpitala dla trędowatych w Środzie Śląskiej i  hospicjum dworskiego. Wspierała także zdolnych chłopców z ubogich rodzin, zapewniając im dostęp do edukacji. Niejednokrotnie pod wpływem Jadwigi Henryk Brodaty zamieniał karę śmierci czy długiego więzienia na prace przy budowie kościołów lub klasztorów.

Św. Jadwiga dbała także o kościoły w swoim księstwie. Wiele z nich wyposażyła w szaty liturgiczne haftowane ręką jej i jej dwórek; dbała także o wystrój świątyń. Po śmierci męża wstąpiła w 1238 roku do klasztoru sióstr cysterek w Trzebnicy, który wcześniej sama ufundowała (jej córka Gertruda była tam przełożoną). Przez następne 40 lat życia spożywała pokarm tylko dwa razy dziennie, bez mięsa i nabiału. Często pościła o chlebie i wodzie. Stosowała także biczowania, nosiła włosiennicę i praktykowała czuwania nocne.

Zmarła w opinii świętości 14 października 1243 r., mając ponad 60 lat. Zaledwie 24 lata później, 26 marca 1267 r., została kanonizowana (w aktach procesu kanonizacyjnego stwierdzono 70 cudów, które miały miejsce w latach 1249-1264). W 1680 r. na prośbę Jana III Sobieskiego papież Innocenty XI rozciągnął kult św. Jadwigi Śląskiej na cały Kościół. Jej wspomnienie  kalendarzu liturgicznym przypada na dzień 16 października. Do czasów Jana Pawła II była jedyną kanonizowaną kobietą żyjącą na ziemiach polskich.

Św. Jadwiga Śląska przedstawiana jest w ikonografii jako młoda mężatka w długiej sukni lub w książęcym płaszczu z diademem na głowie, czasami w habicie cysterskim. Jej atrybutami są: but w ręce, krzyż, księga, figurka Matki Bożej, makieta kościoła w dłoniach, różaniec.

Patronat

Św. Jadwiga Śląska jest patronką Polski, Śląska, archidiecezji wrocławskiej i diecezji w Gorlitz oraz miast: Andechs, Berlina, Krakowa, Trzebnicy i Wrocławia. Ponadto jest opiekunką uchodźców, małżeństw, rodzin chrześcijańskich oraz patronką pojednania i pokoju (w tym pojednania polsko-niemieckiego). Ku czci św. Jadwigi powstała także na Śląsku (w 1848 r. we Wrocławiu) rodzina zakonna – siostry jadwiżanki.

Polecamy również:

 • Św. Faustyna Kowalska - biografia, objawienia, patronat

  Św. Faustyna (właściwie Helena) Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. w wielodzietnej, rolniczej rodzinie z Głogowca k/Łodzi. W wieku dziewięciu lat przyjęła I Komunię świętą. Trzy lata później rozpoczęła naukę w szkole podstawowej, ale musiała zrezygnować, aby pomóc mamie w prowadzeniu... Więcej »

 • Św. Albert Chmielowski - biografia, zasługi, patronat

  Adam Bernard Chmielowski urodził się 20 sierpnia 1845 r. w Igołomii (wówczas powiat miechowski) pod Krakowem. Pochodził z ubogiej rodziny ziemiańskiej. Był najstarszym dzieckiem Wojciecha i Józefy, miał trójkę rodzeństwa.  Więcej »

 • Św. Urszula Ledóchowska - biografia, zasługi, patronat

  Julia Maria Ledóchowska urodziła się w wielodzietnej rodzinie hrabiowskiej 17 kwietnia 1865 r. w Loosdorf koło Wiednia. Jej rodzicami byli Antoni Ledóchowski, polski emigrant polityczny i Józefina ze szwajcarskiej rodziny Salis-Zizer. Więcej »

 • Św. Jadwiga - biografia, zasługi, patronat

  Św. Jadwiga była córką króla Węgier i Polski, Ludwika Andegaweńskiego, i Elżbiety, księżniczki bośniackiej. Urodziła się najprawdopodobniej 18 lutego 1374 roku. Po śmierci ojca w wieku 10 lat została koronowana 16 października 1384 r. na królem Polski. Więcej »

 • Św. Jacek Odrowąż - biografia, zasługi, patronat

  Święty Jacek Odrowąż znany jest także jako św. Jacek kapłan, św. Jacek z Krakowa, Apostoł Polski, Apostoł Północy. Urodził się ok. 1183 r. w Kamieniu Śląskim na Opolszczyźnie. Pochodził z zamożnego, szlacheckiego rodu Odrowążów.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
ja chce biografie
• 2023-12-03 17:07:01
znacie matlandię biorę od niej kursy matematyczne
• 2023-12-03 16:32:58
słabeeeeeeeeeeeeeee
• 2023-12-03 16:01:35
Dzień dobry, może warto żebyście przeczytali choć raz utwór Borgesa, który Pańs...
• 2023-12-03 13:10:12
ie fainid i nalepiei
• 2023-12-02 12:13:26