Sikhizm - religia - strona 2

przejęli zasadę karmana i wiarę w sansarę. Do wyzwolenia z kręgu wcieleń potrzebna jest łaska Boża, ale nie da się jej zdobyć w jakiś konkretny sposób – Bóg udziela jej komu chce i kiedy chce. Czasem zdarza się, że wyzwolonego już człowieka zsyła na ziemię ponownie jako swego sługę – dla dobra innych ludzi. Tak miało być w przypadku Guru Nanaka.

Sikhowie odrzucają praktyki ascetyczne. Nie uznają kast, podział na warny, dyskryminacji kobiet (u sikhów kobiet i mężczyźni mają takie sama prawa w życiu społecznym i religijnym). Przestrzegają czterech podstawowych zakazów: zakazu ścinania włosów, zakazu jedzenia mięsa z rzeźni muzułmańskich (gdyż praktykowany tam rytualny ubój polega na wykrwawieniu się zwierząt), zakazu cudzołóstwa oraz zakazu palenia tytoniu.

Do symboli sikhizmu należą:  khanda (obosieczny miecz) połączony z kołem oraz Ik Oankar (Bóg jest jeden) – znak Mantry Podstawowej.

Khalsa (Bractwo Czystych) to istniejąca od 1699 r. organizacja sikhów. Aby do niej wstąpić, trzeba najpierw przejść inicjację. Jej członkowie określani są słowem amritdhari. Wyróżnia ich 5 atrybutów (tzw. 5 K): nieobcinane włosy (kesz), metalowa bransoleta (kara), sztylet (kirpan), krótkie spodnie (kacz)

Polecamy również:

 • Judaizm - religia, historia

  Judaizm jest najstarszą monoteistyczną religią na świecie i równocześnie narodową religią Żydów. Powstał na terenach dzisiejszej Palestyny. Za jego założyciela uważa się proroka Mojżesza (hebr. Mosze). To od jego imienia judaizm bywa nazywany również religią mojżeszową lub mozaizmem. Więcej »

 • Islam - powstanie i początki religii. Prorok Mahomet - biografia i działalność

  Islam jest monoteistyczną religią o zasięgu ogólnoświatowym. Jej nazwa pochodzi od arabskiego rdzenia aslam i oznacza „pogodzenie się z wolą Bożą; poddanie się Bogu”. Niektórzy sądzą, że wywodzi się od innego arabskiego słowa – salam, czyli pokój.... Więcej »

 • Hinduizm - religia, historia, odłamy

  Hinduizm to jedna z najważniejszych, obok buddyzmu i dżinizmu, religii subkontynentu indyjskiego. Liczbę jej wyznawców szacuje się obecnie na 1 miliard osób, co stanowi 15% populacji świata. Obejmuje ona –  oprócz Indii – część Pakistanu, Sri Lankę (Cejlon), Nepal, Sikkim,... Więcej »

 • Buddyzm - co to jest, historia - Religia

  Buddyzm jest uważany jednocześnie za religię oraz za system filozoficzny. Zawiera całą gamę różnorodnych tradycji, wierzeń i praktyk. Ma zasięg ogólnoświatowy. Powstał w VI w. p.n.e. w Indiach. Więcej »

 • Konfucjanizm - zasady, filozofia, religia, liczba wyznawców

  Konfucjanizmem (chiń. rujia lub rujiao) nazywa się system filozoficzno-społeczno-etyczny, który został zapoczątkowany przez chińskiego myśliciela Kung-fu-cy (Konfucjusza), żyjącego w latach 557 – 479 p.n.e. Kontynuatorami myśli konfucjańskiej byli m.in. Mencjusz (odłam idealistyczny) i Xunzi... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58