Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Z legend dawnego Egiptu - streszczenie - strona 4

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
dobre pomaranczowe
mariusz psikutas • 2020-02-19 18:15:01
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Dzięki za interesujący artykuł! Radzę również zajrzeć na ciekawą stronę - Enguide...
Lena • 2020-02-19 12:38:14
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

do którego zesłał ją dziadek Horusa, Ramzes.

Tymczasem Horus czuje się coraz gorzej. Staje się coraz bladszy i słabszy, noga zaś boli go coraz bardziej.

W pewnym momencie do sali faraonów wchodzi nadworny medyk, by przekazać wiadomość, iż Ramzes właśnie kona. Lekarz zauważa, że Horus jest bardzo blady. Ten prosi go, by medyk obejrzał miejsce ukąszenia. Po obejrzeniu nogi Horusa lekarz stwierdza, iż ukąsił go pająk, którego jad jest śmiertelny.

Horus pyta lekarza, ile jeszcze zostało mu życia. Ten informuje go, że czasu jest już bardzo niewiele. Horus prosi go, by ciągle informował go o czasie, jaki mu jeszcze pozostał, sam zaś rozmyśla o tym, co uda mu się po sobie pozostawić. Pociesza się, że „nie wszystek umrze”, bo dzięki swoim edyktom da radość ludowi, ustanowi pokój, a swojej ukochanej zwróci wolność. Czas jednak biegnie nieubłaganie, życie z Horusa ucieka, a jeszcze nie przyniesiono mu pierścienia, który jest niezbędny do wykonania jego edyktów.

Horus bojąc się, iż nie zdąży dotknąć pierścieniem wszystkich swoich edyktów, bierze je do ręki, aby, gdy tylko to będzie możliwe, zatwierdzić je natychmiast. Jednak Horus jest coraz słabszy i staje się jasne, że nawet jeśli

Polecamy również:

 • Z legend dawnego Egiptu - plan wydarzeń

  1. Choroba starego Ramzesa 2. Zażycie przez Ramzesa lekarstwa o nieznanym działaniu 3. Przepowiednia astrologa z Teb na temat królewskiego rodu Więcej »

 • Z legend dawnego Egiptu - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Genezy noweli upatruje się w rzeczywistych wydarzeniach, jakie miały miejsce w Niemczech pod koniec 1887 roku. Cesarz Niemiec – Wilhelm I – zachorował na grypę, która wywołała powikłania u 90-letniego wówczas Wilhelma. Lekarze nie dawali cesarzowi zbyt dużych szans na powrót do... Więcej »

 • Z legend dawnego Egiptu - bohaterowie

  To stuletni król Egiptu sprawujący rządy żelazną ręką, surowy nawet dla samego siebie. Faraon srogo karze wszelkie przejawy niesubordynacji. Matkę swojego wnuka rozkazuje pochować pośród niewolników, gdyż okazywała im zbyt wielką łaskę za życia. Nauczyciela Horusa skazuje na wygnanie, bo wpajał... Więcej »

 • Z legend dawnego Egiptu - problematyka

  Motywem do napisania przez Prusa noweli „Z legend dawnego Egiptu” były prawdziwe wydarzenia mające miejsce w Niemczech pod koniec 1887 roku. Poważnie zachorował wtedy dziewięćdziesięcioletni cesarz Wilhelm I, w tym samym czasie młody następca tronu – Fryderyk – dowiedział się o swoim... Więcej »

 • Z legend dawnego Egiptu jako nowela pozytywistyczna

  1) brak opisów (w noweli znajdują się jedynie dwa bardzo szczątkowe opisy: pierwszy ukazuje chorego Ramzesa, drugi Nil nocą) 2) jednowątkowa fabuła (fabuła skoncentrowana na kwestii władzy i jej przekazania) Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =