Toposy, archetypy i motywy mitologiczne - strona 5

życia.

Wierna żona – Symbolem małżeńskiej wierności jest legendarna żona Odyseusza. Penelopa czeka na swego męża konsekwentnie odrzucając kolejnych zalotników i trwając w swym postanowieniu przez dziesięć długich lat. W przeciwieństwie do wiarołomnego męża (Odyseusz zdradza żonę m.in. z czarodziejką Kirke i nimfą Kalipso), kobieta dochowuje mu wierności i z radością wita go po powrocie do domu.

Motywy:

Bóstwa:

Starożytni Grecy wierzyli w wielu bogów (politeizm). Grecki panteon obejmuje grupę kilkunastu bogów olimpijskich oraz wiele pomniejszych bóstw i personifikacji. Najważniejszą cechą tych postaci jest nieśmiertelność uzyskiwana za pomocą magicznego napoju (nektar) i pokarmu (ambrozja). Każde z bóstw posiada własny, odrębny zakres władzy i specyficzną dziedzinę podlegającą opiece (np. Posejdon panuje na morzach, Hades jest władcą podziemia). Charakterystyczną cechą nieśmiertelnych jest uleganie typowo ludzkim żądzom i słabościom. Bogowie walczą ze sobą o władzę, są zazdrośni i mściwi. Wspierają swych ulubieńców i z premedytacją niszczą przeciwników. Niektórzy budzą szacunek, inni – strach i przerażenie. Większość z nich schodzi pomiędzy ludzi i czynnie wpływa na ich losy, wspomagając

Polecamy również:

 • Mitologia Parandowskiego - opracowanie

  Pierwsze wydanie książki Jana Parandowskiego, „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian” miało miejsce w 1924 r. Znany eseista zebrał w swoim dziele najważniejsze opowieści charakteryzujące politeistyczną religię antyku. Więcej »

 • Mit - definicja, podział, funkcje mitów

  Mit (gr. mythos = opowieść, zamysł, myśl) opowieść będąca elementem wierzeń danej społeczności. Treści mitów to nie tylko dzieje bogów, herosów i wielkich bohaterów, ale i historie związane z życiem zwykłych ludzi (np. opowieści wyjaśniające zjawiska przyrody, prawa natury itp.). Jednym... Więcej »

 • Bogowie greccy, rzymscy i herosi w Mitologii

  Zeus - jedno z pierwszych greckich bóstw, syn Kronosa i Rei wychowywany przez kozę Amalteję i nimfy. Po osiągnięciu dojrzałości zabija ojca i obejmuje władzę nad ziemią jako pan Olimpu. Zeus to przede wszystkim władca i zwycięzca (atrybut – piorun, przydomek – „gromowładny”), patron... Więcej »

 • Znaczenie mitologii w dziejach kultury europejskiej

  Pierwotnie mity spełniały funkcję poznawczą (uczyły, wyjaśniały, stanowiły namiastkę wiedzy o otaczającym świecie) i kulturotwórczą; stanowiły podstawę wierzeń religijnych starożytnych Greków (funkcja światopoglądowa). Przekazywane z pokolenia na pokolenie wzmacniały poczucie tożsamości narodowej i... Więcej »

 • Związki frazeologiczne z mitologii greckiej - ich pochodzenie i znaczenie

  Bunt prometejski - oznacza bluźnierczy bunt wybitnej jednostki, skierowany przeciwko zastanym prawom świata i przeciwko Bogu, wiąże się z całkowitym poświęceniem dla dobra ogółu. Wyrażenie wywodzi się z mitu o Prometeuszu, który dla dobra ludzkości sprzeciwił się bogom i został za to surowo ukarany. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 2 =
L
2020-11-02 18:57:50
Mi to bardzo pomogło.
Ostatnio komentowane
2
kk • 2021-01-22 14:02:14
czasownik Amerykę osoba liczba czas rodzaj ...
maja kaja • 2021-01-22 12:34:31
Frankowi- germański lud barbarzyński.
ANONIM • 2021-01-22 11:10:48
nieeeeee pomocneeeee
ja bo kto inny • 2021-01-22 09:16:29
dzieki
dwasdwadsa • 2021-01-22 08:10:58